Tytuł badania: Zainteresowania uczniów dyscyplinami sportowymi
Data: [2007]
Badacz: Konrad Gasparewicz, Monika Kępczyńska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na pytanie: Jakie dyscypliny sportowe cieszą się największą popularnością wśród uczniów w wieku gimnazjalnym? Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę, w której poproszono o wymienienie dyscyplin w kolejności od najbardziej do najmniej popularnej. Badanie przeprowadzono w Gimnazjum w Czarnej Białostockiej (w placówce znajdują się boiska do gry w piłkę ręczną, nożną, siatkową i koszykówkę oraz dobrze wyposażona hala sportowa; w szkole zatrudnionych jest pięciu nauczycieli wychowania fizycznego; organizowane są także SKS-y). Próbę badawczą stanowiło łącznie 150 uczniów z klasy drugiej (63 osoby; w tym 30 dziewcząt i 33 chłopców) oraz trzeciej (87 osób; w tym 28 dziewcząt i 59 chłopców). Zainteresowania ankietowanych dyscyplinami sportowymi były bardzo zróżnicowane. Wśród badanych uczennic największą popularnością cieszyły się piłka siatkowa (16,7%), tenis stołowy (16,7%), lekkoatletyka (12%), koszykówka (10%) oraz gimnastyka (8%). Wśród uczniów natomiast przeważały piłka nożna (26,6%), tenis stołowy (20%) oraz siatkówka (18,7%). Na podstawie zgromadzonego materiału sformułowano wniosek o potrzebie propagowania innych dyscyplin sportowych niż gry zespołowe, ponieważ wśród najczęściej wskazywanych dyscyplin przez wszystkie badane roczniki właśnie one zajmowały pierwsze miejsca, tzn. piłka nożna, siatkowa oraz koszykowa.

Deskryptory TESE: uczeń, gimnazjum, wychowanie fizyczne, edukacja zdrowotna, nauczanie
TESE descriptors: pupil, lower secondary, physical education, health education, teaching
  • Kępczyńska, M. i Gasparewicz, K. (2008). Zainteresowania uczniów dyscyplinami sportowymi. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 4, 112-113.