Tytuł badania: Oczekiwania a realia wejścia ludzi młodych na rynek pracy jako wyzwanie dla edukacji z przedsiębiorczości
Data: wrzesień 2011
Badacz: Agnieszka Świętek

Celem badania było zestawienie planów i oczekiwań młodzieży związanych z pracą z rzeczywistą sytuacją na rynku pracy w Polsce. Wyniki badań własnych autorka zestawiła z raportem Głównego Urzędu Statystycznego Wejście ludzi młodych na rynek pracy w Polsce. Badanie objęto 250 maturzystów z czterech szkół krakowskich: Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 10, Technikum Ekonomicznego-Handlowego nr 5, XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Blisko co czwarta osoba oczekiwała, że w przyszłej pracy będzie otrzymywać wysokie wynagrodzenie. Od 16,8% badanych z technikum ekonomicznego do 23,4% z XI LO chciało pracować w dobrych warunkach. Na dobrą atmosferę w pracy zwróciło uwagę około 20% respondentów. Od 33,1% uczniów technikum do 24,6% XI LO szukałoby pracy w prasie albo internecie. Blisko 20% respondentów szukałoby pracy przez rodzinę oraz przyjaciół. Państwowe urzędy pracy jako miejsce poszukiwania przyszłego zatrudnienia wskazało 18,5% maturzystów z technikum; pozostali uczniowie skorzystaliby z tej możliwości znacznie rzadziej (co dziesiąta osoba). Pierwsze doświadczenia zawodowe mieli już na ogół uczniowie techników (blisko 80% maturzystów ze szkoły ekonomicznej i ponad 60% z gastronomicznej). Spośród uczniów liceów pracowało około 40% ankietowanych. Ponad 90% respondentów z liceów planowało po ukończeniu szkoły podjąć studia wyższe; na kontynuację edukacji w szkole wyższej zdecydowałoby się blisko 70% absolwentów techników. 15,9% uczniów technikum ekonomicznego i 17% gastronomicznego nie chciało kontynuować nauki; wśród licealistów nie było osób, które chciałyby zakończyć edukację na szczeblu szkoły średniej.

Deskryptory TESE: praca, bezrobocie, rekrutacja pracowników, motywacja, kompetencje
TESE descriptors: labour, unemployment, recruitment, motivation, competence
  • Świętek, A. (2012). Oczekiwania a realia wejścia ludzi młodych na rynek pracy jako wyzwanie dla edukacji z przedsiębiorczości. Przedsiębiorczość – Edukacja, 8, 137-154.