Tytuł badania: Ochrona środowiska w projektach edukacyjnych
Data: [2013]
Badacz: Katarzyna Sławińska, Krzysztof Symela

Celem badania było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: na jakie zawody zielonej gospodarki jest zapotrzebowanie na rynku pracy w subregionie radomskim, czy w procesie rekrutacji na zielone miejsca pracy pojawiły się problemy z doborem odpowiednich kandydatów, jakie kompetencje personalne i społeczne powinni posiadać pracownicy lub kandydaci do zatrudnienia na stanowiskach pracy związanych z zielonymi zawodami, jakie czynniki mogą zachęcać młode osoby do nabywania kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami, recyklingu i utylizacji, czy aktualna klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy umożliwia kształcenie w zawodach zielonej gospodarki, jakie bariery utrudniają podejmowanie kształcenia i szkolenia zawodowego w zawodach zielonej gospodarki. Do badania zaangażowano pracodawców (80 przedsiębiorstw) oraz szkoły zawodowe (31 respondentów) z podregionu radomskiego i powiatu grójeckiego. Wyniki badania potwierdziły, że blisko co drugi przedsiębiorca wskazał na potrzebę zgodności wykształcenia z zajmowanym stanowiskiem (24%). Zarówno pracodawcy, jak i badani uczniowie szkół zawodowych wskazali na zawody, które powinny pojawić się w kształceniu zawodowym. Są wśród nich takie jak np.: operator odpadami i recyklingu, technik gospodarki odpadami, technik procesów utylizacji odpadów, operator urządzeń w procesach recyklingu. Badanie ukazało zapotrzebowanie na kształcenie i szkolenie w zakresie inspektora ochrony środowiska oraz sortowacza surowców wtórnych. Opinie szkół zawodowych potwierdziły jednak obawy pracodawców dotyczące braku odpowiedniego wyposażenia technodydaktycznego szkół (77% odpowiedzi).

Autorskie słowa kluczowe: edukacja ekologiczna, zrównoważony wzrost, ochrona środowiska
Author's Keywords: environmental education, sustainable growth, environmental protection
Deskryptory TESE: środowisko, ochrona środowiska, edukacja, gospodarka, kształcenie i szkolenie zawodowe
TESE descriptors: environment, environmental protection, education, economy, vocational education and training
  • Sławińska, K. i Symela, K. (2014). Ochrona środowiska w projektach edukacyjnych. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 3, 86-103.