Tytuł badania: Zarządzanie personelem nauczycielskim w oświacie
Projekt badawczy:
  • Kształtowanie sfery personalnej publicznych szkół licealnych w Polsce
Data: 2004 – 2008
Badacz: Małgorzata Gableta, Katarzyna Piwowar-Sulej

Przedmiotem publikacji jest problematyka dotycząca procesu zarządzania personelem szkół licealnych, jak również diagnoza i ocena realizacji tego procesu w szkołach publicznych. Szczególną uwagę zwrócono na podział uprawnień pomiędzy dwa podmioty decyzyjne – dyrektorów szkół oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podstawową hipotezą badawczą było zwrócenie uwagi na fakt, że w procesie kształtowania sfery personalnej szkół pojawiają się niedomagania w podejmowaniu działań sprzyjających pozyskiwaniu i rozwijaniu potencjału nauczycieli. Badania, mające charakter bezpośredni, przeprowadzono na celowo dobranej próbie, składającej się z 28 publicznych szkół licealnych aglomeracji wrocławskiej; wykorzystano takie metody badawcze jak: wywiad skategoryzowany (przy użyciu kwestionariusza pytań) oraz wywiad luźny – z dyrektorami szkół i przedstawicielami personelu nauczycielskiego; analizę dokumentacji wewnętrznej oraz stron internetowych badanych organizacji; obchód organizacji (zastosowany w procesie diagnozowania kultury organizacyjnej). Wyniki badania pokazały m.in. procentową liczbę wskazań dotyczących oceny uwarunkowań prawnych realizacji funkcji personalnej w opinii dyrektorów szkół i wśród badanych nauczycieli (przepisy prawa dotyczące np. wynagradzania nauczycieli: dyrektorzy – 43%, nauczyciele – 48%). Badania przeprowadzono w ramach projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, szkoła publiczna, zarządzanie personelem, nauczyciel, model kształcenia nauczycieli
TESE descriptors: secondary school, public-sector school, personnel management, teacher, teacher education model
  • Piwowar-Sulej, K. (2009). Zarządzanie personelem nauczycielskim w oświacie. Warszawa: Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.