Tytuł badania: Analiza działań przedsiębiorczych i postrzeganie prowadzenia działalności gospodarczej przez młode pokolenie – wybrane aspekty
Data: grudzień 2006 – styczeń 2007
Badacz: Małgorzata Kosała, Agnieszka Pichur

Przedmiotem badania uczyniono motywację studentów do podejmowania działalności gospodarczej, doświadczenia i plany badanych związane z karierą zawodową, a także plany dotyczące założenia własnej działalności gospodarczej. Badaniem objęto studentów trzeciego roku ekonomii, uczestniczących w zajęciach z podstaw przedsiębiorczości. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz ankiety, którą objęto blisko 300 respondentów. Do analizy zakwalifikowano 216 ankiet z pełnymi odpowiedziami. Podjęcie własnej działalności gospodarczej planowało 23% respondentów. Aspiracje takie, ale bez konkretnego pomysłu, miało 43% studentów. 9% nie chciało zakładać własnej działalności; sprecyzowanych planów nie miała jedna czwarta ankietowanych. 53% planowało założenie firmy, ale nie wiedziało kiedy. 15% chciało założyć firmę jeszcze na studiach, a 15% 2-3 lata po studiach. 83,1% badanych chciało mieć własną działalność przez chęć bycia niezależnym. 60,6% motywowało te plany perspektywą większych korzyści finansowych. 36,6% dzięki własnej firmie chciało realizować prywatne zainteresowania, a 30,3% liczyło na elastyczne godziny pracy. 4,2% planowało założenie firmy, bo miało własny kapitał. 11,3% studentów lubiło podejmować ryzyko. Nieco ponad połowa studentów nie chciała zakładać własnej działalności, bo nie miała pomysłu. 39,2% lubiło stabilizację, a 37,8% chciało mieć stałe i regularne wynagrodzenie – to skłaniało do porzucenia myśli o własnej działalności. Ponad 30% badanych nie chciało własnej firmy ze względu na brak kapitału albo potencjalne ryzyko.

Deskryptory TESE: przedsiębiorczość, postawa, kariera zawodowa, rynek pracy, student
TESE descriptors: enterpreneurship, attitude, career, labour market, student
  • Kosała, M. i Pichur, A. (2008). Analiza działań przedsiębiorczych i postrzeganie prowadzenia działalności gospodarczej przez młode pokolenie – wybrane aspekty. Przedsiębiorczość – Edukacja, 4, 348-354.