Tytuł badania: Ogólnopolska diagnoza problemu przemocy wobec dzieci
Data: październik 2012 – listopad 2012
Badacz: Katarzyna Makaruk, Joanna Włodarczyk

Badanie zrealizowano w ramach projektu Zapobieganie i zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci przy wsparciu finansowym programu Prevention and Fight against Crime Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Wewnętrznych i projektu Safe Childhood – preventing child abuse and neglect finansowanego przez The Velux Foundations. Badanie miało na celu charakterystykę form przemocy i wykorzystywania seksualnego doświadczanych przez polskie dzieci i młodzież w ciągu ostatniego roku oraz całego ich życia, porównanie uzyskanych wyników z badaniami przeprowadzonymi w innych krajach, określenie czynników ryzyka oraz uzyskanie danych wspomagających proces projektowania działań prewencyjnych i interwencyjnych. Badaniem objęto ogólnopolską próbę liczącą N = 1005 dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat. Wykorzystano technikę Audio-CASI wykluczającą udział ankietera. Skrypt narzędzia skonstruowano w programie Nipo Odin. Narzędziem badawczym był Kwestionariusz Wiktymizacji Młodzieży (JVQ) autorstwa Sherry L. Hamby i Davida Finkelhora. Realizatorem badania była firma Millward Brown. 71% osób w wieku 11-17 lat doświadczyło jakiejś formy wiktymizacji, w tym ponad połowa – przemocy rówieśniczej, najczęściej w formie przemocy fizycznej (41%), a następnie psychicznej (28%). 34% nastolatków było ofiarami przemocy ze strony dorosłych, w tym przemocy psychicznej (22%) i fizycznej (21%). 27% badanych było ofiarami przestępstwa konwencjonalnego w postaci wandalizmu (21%), rozboju (8%) i napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia (5%). 9% nastolatków było ofiarami przynajmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, w tym najczęściej słownego molestowania (5,3%) oraz werbowania w internecie do celów seksualnych (5,1%). 6% nastolatków padło ofiarą przynajmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym. Zaniedbanie dotyczyło 6% badanych dzieci. Co dziesiąty badany był „multiofiarą”, czyli doświadczył przynajmniej sześciu form wiktymizacji.

Deskryptory TESE: dziecko, dziecko zagrożone, przemoc, środowisko społeczno-kulturowe, relacja dorosły – dziecko, krzywdzenie dzieci
TESE descriptors: child, child at risk, violence, socio-cultural environment, adult-child relation, child abuse
  • Włodarczyk, J. i Makaruk, K. (2013). Ogólnopolska diagnoza problemu przemocy wobec dzieci. Wyniki badania. Fundacja Dzieci Niczyje. Pobrane z http://brpd.gov.pl/sites/default/files/rpd_stare/badania/fdn_raport.pdf