Tytuł badania: Wpływ czynników społeczno-ekonomicznych na zróżnicowanie cech somatycznych i proporcji ciała u studentek pochodzących ze środowiska wiejskiego
Data: 1998 – 2007
Badacz: Joanna Rodziewicz-Gruhn

Badaniem objęto studentki pierwszego roku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Rok urodzenia badanych: 1978-1988. W badaniu wzięło udział łącznie 896 kobiet pochodzących ze środowiska wiejskiego (31,1% ogółu studentek). Pomiary antropometryczne, dokonane w ramach badania, przeprowadzono zgodnie z techniką Martina. Przeanalizowano następujące wymiary ciała: wysokość ciała, masę ciała, długość głowy z szyją, tułowia, kończyn górnych i dolnych, szerokość barków, bioder, klatki piersiowej, obwód klatki piersiowej w spoczynku uda. 10,2% matek badanych studentek i 6,1% ojców posiadało wykształcenie wyższe, 54% matek i 34,9% ojców – wykształcenie średnie, 29,8% matek i 53,7% ojców – zawodowe, a 6% matek i 5,3% ojców – podstawowe. Stwierdzono niewielki wpływ wykształcenia rodziców na średnie wartości cech somatycznych badanych kobiet. Zaobserwowano jedynie, że córki rodziców z podstawowym wykształceniem osiągały najniższe wartości dla większości cech somatycznych. Okazało się ponadto, że córki matek z wyższym wykształceniem miały najniższe wartości takich wskaźników wagowo-wzrostowych jak BMI, Rohrera i Queteleta (były najsmuklejsze i miały najsłabszą budowę ciała). Z kolei jedynaczki posiadały najwyższe wartości wskaźników BMI, Rohrera, barkowego, barkowo-wysokościowego. Wyniki pomiarów zestawiono z wynikami podobnego badania, w którym brały udział studentki z Kielc. Okazało się, że kobiety ze środowiska wiejskiego, studiujące w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, charakteryzowały się nieco wyższymi średnimi arytmetycznymi porównywanych cech w stosunku do kobiet z Kielc.

Autorskie słowa kluczowe: cechy morfologiczne, studentki, uwarunkowania środowiskowe
Author's Keywords: morphological traits, female students, environmental determinants
Deskryptory TESE: sprawność, rozwój fizyczny, zdrowie, płeć żeńska, student, obszar wiejski
TESE descriptors: efficiency, physical development, health, female, student, rural area
  • Rodziewicz-Gruhn, J. (2010). Wpływ czynników społeczno-ekonomicznych na zróżnicowanie cech somatycznych i proporcji ciała u studentek pochodzących ze środowiska wiejskiego. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, IX, 171-181.