Tytuł badania: Cechy społeczno-ekonomiczne rodziny a ponoszenie wydatków na prywatne dobra i usługi edukacyjne
Data: [2013]
Badacz: Magdalena Rokicka, Urszula Sztanderska

Analiza danych zastanych miała na celu określenie społeczno-ekonomicznych determinantów prywatnych wydatków edukacyjnych, w tym na opłaty szkolne, korepetycje i kursy, pomoce i materiały naukowe oraz dostęp do internetu. Wykorzystano dane pochodzące z Badania budżetów gospodarstw domowych z lat 2009-2010, które poddano analizie metodą regresji logistycznej. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że wydatki gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 6-19 lat w istotny sposób uzupełniają publiczne wydatki na edukację, przy czym gospodarstwa te w różnym stopniu ponoszą prywatne koszty edukacyjne – w 2010 roku 49% badanych rodzin kupiło choć raz w ciągu miesiąca książki, pomoce lub materiały edukacyjne, 11% opłacało szkołę, 6% korepetycje albo kursy. Analiza uwarunkowań ponoszonych wydatków ujawniła, że na partycypację rodziców w kosztach edukacyjnych najsilniej wpływały dochód rozporządzalny per capita oraz wykształcenie rodziców, w tym głównie matki. Istotne znaczenie miały również różnice regionalne i różnice w wielkości miejscowości zamieszkania, szczególnie w zakresie wydatków na kursy i korepetycje dla dzieci.

Autorskie słowa kluczowe: ekonomia edukacji, prywatne wydatki edukacyjne, dobra i usługi edukacyjne, finansowanie edukacji, badania statystyczne
Deskryptory TESE: wydatki na oświatę, wkład rodziców, kurs, podręcznik, zajęcia pozaszkolne, Internet, opłaty za naukę, finansowanie edukacji
TESE descriptors: educational expenditure, parental contribution, course, textbook, out-of-school-hours provision, Internet, tuition fees, financing of education
  • Rokicka, M. i Sztanderska, U. (2013). Cechy społeczno-ekonomiczne rodziny a ponoszenie wydatków na prywatne dobra i usługi edukacyjne. Edukacja, 1(121), 7-23.