Tytuł badania: Kreatywność, transgresja i mechanizmy obronne jako potencjał w pracy nauczyciela akademickiego
Data: [2013]
Badacz: Anna Seredyńska

Celem badania było określenie zależności między kreatywnością, transgresją (przekraczanie siebie w kierunku różnego rodzaju twórczości) a mechanizmami obronnymi u nauczycieli akademickich. Badaniem objęto 30 pracowników uczelni, zaangażowanych w działalność Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki, w tym 19 kobiet i 11 mężczyzn. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz technikę ankiety i test. Do pomiaru kreatywności wykorzystano Test Kreatywnego Myślenia R. Studenskiego, do pomiaru transgresji – Kwestionariusz Transgresji R. Studenskiego, do pomiaru mechanizmów obronnych – Kwestionariusz Mechanizmów Obronnych własnej konstrukcji. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że wartości wszystkich badanych zmiennych zależnych (kreatywność, transgresja, mechanizmy obronne) rosły wraz z wiekiem respondentów. Można to było interpretować jako konsekwencję doświadczenia życiowego (inteligencji skrystalizowanej) oraz konieczności stosowania mechanizmów obronnych w codziennym funkcjonowaniu, gdy jest się już słabszym fizycznie. Transgresja wykazywała większą zmienność od pozostałych czynników w zależności od płci i wieku badanych. Zmienna ta była silnie powiązana z kreatywnością, przy czym przekroczenie siebie mogło mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Autorskie słowa kluczowe: kreatywność, twórczość, transgresja, nauczyciel akademicki, mechanizmy obronne
Author's Keywords: creativity, artistic work, transgression, academic teacher, defensive mechanisms
Deskryptory TESE: uniwersytet, szkoła wyższa, nauczyciel, psychologia, kreatywność, zachowania
TESE descriptors: universty, higher education, teacher, psychology, creativity, behaviour
  • Seredyńska, A. (2013). Kreatywność, transgresja i mechanizmy obronne jako potencjał w pracy nauczyciela akademickiego. Horyzonty Wychowania, 22, 225-242.