Tytuł badania: Stresory studentek i studentów studiów niestacjonarnych
Data: [2012]
Badacz: Renata Sikora

Celem badania było określenie stresorów w postaci wyzwań, problemów i trudności, z jakimi borykają się studentki i studenci studiów niestacjonarnych. Badaniem objęto 104 osoby, w tym 71 kobiet i 33 mężczyzn o średniej wieku 31 lat (SD = 9,77) studiujących na drugim roku studiów magisterskich w trybie niestacjonarnym, odpłatnym. 70% badanych pracowało zawodowo w czasie przeprowadzenia badania. Zastosowano kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Spośród 248 stresorów wymienionych przez studentów wyróżniono sześć kategorii. Najliczniejsza grupa trudności dotyczyła wykonywanej przez badanych pracy lub jej braku. Kolejną kategorią w hierarchii stresorów był problem łączenia życia zawodowego i rodzinnego z wymogami studiowania. W wypowiedziach studentek i studentów pojawiły się również problem braku czasu dla rodziny i bliskich, trudności materialne oraz przeżywanie choroby własnej lub kogoś bliskiego.

Autorskie słowa kluczowe: stres, płeć, stresory osób dorosłych, studia niestacjonarne
Author's Keywords: stress, sex, adults' stressors, part-time studies
Deskryptory TESE: szkoła wyższa, wybór studiów, praca, rodzina, dorosły student
TESE descriptors: higher education, choice of studies, labour, family, mature student
  • Sikora, R. (2012). Stresory studentek i studentów studiów niestacjonarnych. Edukacja Dorosłych, 2, 143-152.