Tytuł badania: Optymalizacja trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendację innowacyjnego programu szkoleniowego
Projekt badawczy:
  • Wiedza, Praktyka, Kadry – Klucz do sukcesu w biznesie
Data: kwiecień 2012 – listopad 2012
Badacz: Łukasz Hajduk, Beata Nosek

Badanie przeprowadzono na terenie powiatu nowosądeckiego w województwie małopolskim. Sformułowano następujące pytanie badawcze: Jakie jest zapotrzebowanie szkoleniowe – za równo w formie, jak i treści – organizacji pozarządowych na terenie powiatu nowosądeckiego? Do głównego pytania dodano sześć problemów szczegółowych, m.in. Jak wygląda struktura organizacji pozarządowych na terenie powiatu nowosądeckiego? Jakie są podstawowe kierunki działalności organizacji pozarządowych na terenie powiatu nowosądeckiego? Z jakich szkoleń korzystają członkowie organizacji pozarządowych na terenie powiatu nowosądeckiego (formy, treści, organizator)? Do zebrania materiału wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego; posłużono się takimi technikami jak ankieta, wywiad i analiza dokumentów. Analizie poddano 52 kwestionariusze ankiety, w tym 42 uzupełnione przez fundacje i stowarzyszenia, a 10 przez OSP i kluby sportowe. Ponadto przeanalizowano 17 kwestionariuszy wywiadu oraz 61 kwestionariuszy analizy dokumentów. Ankietowani brali udział w szkoleniach z zakresu: projektów (18% wskazań), zarządzania (8%), komunikacji (9%), funduszy (27%), wolontariatu (2%), SO (4%). Oczekiwali natomiast szkoleń o następującej treści: projekty (16% wskazań), zarządzanie (14%), komunikacja (7%), fundusze (25%), wolontariat (1%), SO (9%). Respondenci preferują szkolenia jednodniowe, trwające od pięciu do ośmiu godzin, prowadzone metodami aktywizującymi i odbywające się w miejscowości, w której mieści się siedziba organizacji.

Autorskie słowa kluczowe: szkolenie
Author's Keywords: training, non-governmental organization, third sector, Nowy Sącz district, associations, foundations, adult education
Deskryptory TESE: edukacja dorosłych, edukacja, organizacja pozarządowa, organizacja, szkolenie praktyczne
TESE descriptors: adult education, education, non-governmental organisation, organisation, practical training
  • Nosek, B. i Hajduk, Ł. (2012). Kształcenie kadr organizacji pozarządowych na przykładzie powiatu nowosądeckiego. Rocznik Andragogiczny, 347-358.