Tytuł badania: Aspiracje edukacyjne młodzieży z rodzinnych domów dziecka a aspiracje ich rówieśników wychowujących się w rodzinach biologicznych
Data: [2005]
Badacz: Anna Zawada

Przedmiot badania stanowiła analiza porównawcza planów edukacyjnych młodzieży wychowującej się w dwóch różnych środowiskach. Badaniem objęto 186 osób w wieku od 13 do 16 lat: 32 osoby mieszkające w rodzinnych domach dziecka oraz 154 osoby wychowujące się w rodzinach biologicznych. Badani z obu grup uczęszczali do tych samych szkół gimnazjalnych w województwie małopolskim. Zgodnie z odpowiedziami ankietowanej młodzieży 40,3% rodziców z rodzin naturalnych oraz 50% z rodzin prowadzących rodzinny dom dziecka legitymowało się wykształceniem zasadniczym zawodowym, odpowiednio 31,2% i 25% – wykształceniem średnim; wśród rodziców naturalnych 4,5% posiadało wykształcenie podstawowe oraz 18,2% – wyższe (brak odpowiedzi na temat wykształcenia dotyczył 5,8% rodzin naturalnych i 25% rodzin zastępczych). Pod względem pozycji ekonomicznej 44,8% rodzin naturalnych oraz 50% rodzin zastępczych określiło swoją pozycję jako średnią, odpowiednio 26,6% oraz 43,7% jako dobrą, z kolei złą – 16,9% rodzin naturalnych. Posiadanie bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej zadeklarowało 11,7% rodzin naturalnych oraz 6,3% rodzin zastępczych. Analiza zgromadzonego materiału pozwoliła stwierdzić, że nie wystąpiła statystycznie istotna zależność między poziomem aspiracji edukacyjnych a pochodzeniem społecznym badanej młodzieży. Ponadto wykazano, że nie wystąpiła zależność między wykształceniem rodziców a poziomem aspiracji respondentów. Nie odnotowano również znaczących różnic w poziomie aspiracji między osobami wychowującymi się w rodzinnych domach dziecka a osobami mieszkającymi z rodzinami biologicznymi. Zaobserwowano natomiast różnice w wyborach przyszłych szkół – gimnazjaliści z rodzin zastępczych wybierali krótszy (mimo wysokich aspiracji) etap kształcenia.

Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, środowisko, wychowanie dziecka, planowanie, planowanie edukacji, młodzież, wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór szkoły
TESE descriptors: family, parents, environment, child rearing, planning, educational planning, youth, choice of training, choice of school
  • Zawada, A. (2007). Aspiracje edukacyjne młodzieży z rodzinnych domów dziecka a aspiracje ich rówieśników wychowujących się w rodzinach biologicznych. Analiza porównawcza. Wychowanie na co Dzień, 7-8, 34-37.