Tytuł badania: Oczekiwania pracodawców względem absolwentów uczelni wyższych – wybrane zagadnienia
Data: [2011]
Badacz: Katarzyna Ludwikowska

Analiza badań empirycznych miała na celu przedstawienie sytuacji absolwentów uczelni wyższych na polskim rynku pracy. Wśród analizowanych badań znalazły się następujące: Oczekiwania pracodawców wobec absolwentów uczelni wyższych (Buchner-Jeziorska, 1997), Oczekiwania pracodawców wobec kwalifikacji pracowników (Ustrzycki, 2007), Pracodawca 2008. Wyniki analizy pozwoliły stwierdzić, że dyplom ukończenia uczelni wyższej stanowił wyznacznik poziomu kwalifikacji i kompetencji potencjalnego pracownika, przy czym w odczuciu pracodawców absolwenci szkół wyższych mogli być podobni do siebie z powodu zbliżonego zakresu tematycznego zagadnień realizowanych na uczelniach w ramach poszczególnych kierunków. Punktem odniesienia dla realnej oceny kandydatury stawały się w tej sytuacji indywidualne dokonania i zaangażowanie w budowanie własnej kariery, nawet jeszcze w trakcie studiów. Relatywnie niezmienny pomimo mijających lat zestaw oczekiwań względem pracowników dawał jednak szansę na formułowanie wytycznych w zakresie dróg podnoszenia kwalifikacji.

Autorskie słowa kluczowe: szkolnictwo wyższe, rynek pracy, absolwent, pracodawca, pracownik, kwalifikacje zawodowe, kompetencje zawodowe, zatrudnienie
Author's Keywords: higher education, labor market, graduate, employer, employee, professional qualifications, professional competences, employment
Deskryptory TESE: pracodawca, szkoła wyższa, absolwent szkoły wyższej, rynek pracy, kwalifikacje zawodowe, kompetencje, popyt na absolwentów, szkolnictwo wyższe
TESE descriptors: employer, higher education, graduate, labour market, vocational qualification, competence, demand for graduates, higher education
  • Ludwikowska, K. (2011). Oczekiwania pracodawców względem absolwentów uczelni wyższych – wybrane zagadnienia. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 2, 83-88.