Tytuł badania: Obraz rodziny w świetle dotychczasowych badań kryminologicznych
Data: 2008
Badacz: Ewa Kiliszek

Analizie poddano nadzory opiekuńcze prowadzone powyżej trzech lat w dziewięciu sądach rejonowych w Okręgu Warszawskim. Analizą objęto łącznie blisko 1200 nadzorów (30% wszystkich w Okręgu Warszawskim). Autorka badania wyodrębniła kilka grup problemowych dotyczących badanych nadzorów, w tym niewydolność, chorobę alkoholową, problem narkotykowy, problemy związane ze słabszą kondycją członków rodziny w zakresie intelektualnym, zdrowia psychicznego albo somatycznego, przemoc, samotne rodzicielstwo, wychowywanie dzieci w rodzinach zastępczych, odbywanie przez rodzica kary pozbawienia wolności i in. 98 spraw, tj. 35,6%, dotyczyło niewydolności życiowej (wielodzietność, korzystanie z opieki instytucjonalnej, problemy mieszkaniowe, problemy szkolne dzieci, zaniedbywanie dzieci). 48 spraw było związanych z problemem alkoholowym, 29 – ze słabszą kondycją członków rodziny w zakresie intelektualnym, zdrowia psychicznego i somatycznym. Samotne rodzicielstwo dotyczyło 28 przypadków, konflikty w rodzinie – 19, przemoc w rodzinie – siedmiu, molestowanie seksualne dziecka albo podejrzenie molestowania – dwóch spraw. Odnotowano także po jednej sprawie dotyczącej problemu narkotykowego, pobytu w zakładzie karnym, umieszczenia dziecka/dzieci w placówce oraz emigracji. Dla porównania autorka podaje kolejność problemów w zależności od większej częstości ich występowania w 245 sprawach prowadzonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy IV Mokotowa.

Deskryptory TESE: sąd, przemoc, rodzina, niekorzystne położenie, narkomania, rozwiązywanie problemów, rodzice, wychowanie dziecka
TESE descriptors: court (law), violence, family, disadvantaged background, drug abuse, problem solving, parents, child rearing
  • Kiliszek, E. (2011). Obraz rodziny w świetle dotychczasowych badań kryminologicznych. Prace Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, 17, 239-254.