Tytuł badania: Wiedza o zdrowiu u absolwentów warszawskich gimnazjów w odniesieniu do zaleceń podstawy programowej kształcenia ogólnego
Data: [2013]
Badacz: Beata Gawrońska, Ligia Tuszyńska

Celem badania było określenie subiektywnej oceny uczniów szkół średnich na temat ich kompetencji związanych z zapobieganiem chorobom przenoszonym drogą płciową i drogą powietrzno-kropelkową. Badaniem objęto 113 uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących z Warszawy, w tym 71 dziewcząt i 42 chłopców w wieku 15-17 lat. Zastosowano kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. 5% uczniów nie czuło się kompetentnymi w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Pozostali wskazywali najczęściej na stosowanie prezerwatyw (72%). 2% uznało, że przed wirusem HIV chronią środki chemiczne i plemnikobójcze, kolejne 2% zaś, że ochronę zapewnia antykoncepcja hormonalna. Aż 26% uczniów stwierdziło, że dobrym środkiem profilaktycznym jest każdy rodzaj antykoncepcji, o ile jest stosowany zgodnie z instrukcjami. 1/3 badanych nie podjęła próby odpowiedzi na pytanie o sposoby zapobiegania zakażeniu bakterią rzeżączki, 50% podało różne sposoby antykoncepcji, w tym tylko 36% wskazało na prezerwatywę, kolejne 23% ogółu badanych wskazało na zachowanie wstrzemięźliwości, 16% wybrało unikanie kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem. W przypadku grypy aż 1/5 badanych wskazała, że można się nią zarazić poprzez kontakt z bielizną zakażonej osoby. Najczęściej podawanym środkiem zapobiegawczym były jednak ubieranie się odpowiednio do pogody (27%) oraz szczepienia (26%). 20% wskazało na unikanie kontaktu z osobą chorą, 17% – na zażywanie witamin lub innych suplementów diety. Częste mycie rąk wskazało 12% uczniów.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja zdrowotna, podstawa programowa kształcenia ogólnego, choroby zakaźne, profilaktyka
Author's Keywords: health education, curriculum framework, contagious diseases, prevention
Deskryptory TESE: gimnazjum, szkoła średnia, zdrowie, choroba, wychowanie seksualne
TESE descriptors: lower secondary, secondary school, health, illness, sex education
  • Gawrońska, B. i Tuszyńska, L. (2013). Wiedza o zdrowiu u absolwentów warszawskich gimnazjów w odniesieniu do zaleceń podstawy programowej kształcenia ogólnego. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 3, 51-55.