Tytuł badania: Reakcje młodzieży wiejskiej wobec zjawisk patologii społecznej. Analiza socjopedagogiczna
Data: 1988 – 1990
Badacz: Marek Konopczyński

Celem badania było pogłębienie wiedzy dotyczącej ilości i jakości patologii społecznej w środowisku wiejskim oraz reakcji emocjonalnych młodych mieszkańców wsi wobec tego problemu. Badaniem objęto 630 osób (424 mężczyzn i 206 kobiet): 217 z województwa bialskopodlaskiego, 129 z chełmskiego i 284 z siedleckiego. W pierwszym etapie ankieterzy (zrekrutowani spośród członków ZMW) na podstawie wywiadów z osobami znaczącymi (nauczycielami, księżmi, milicjantami) określali stan ilościowy i jakościowy zachowań patologicznych w danym środowisku i określali liczbę respondentów. W drugim etapie bezpośrednio z respondentami powtarzali poprzednie wywiady i uzupełniali je o dodatkowe informacje (badali poziom reakcji emocjonalnych wobec zjawisk patologicznych). Zastosowano następujące narzędzia badawcze: kwestionariusz wywiadu Percepcja społeczna, kwestionariusz wywiadu Wybory wartości, Zdania alternatywne, Kwestionariusz do Analizy Zachowań Agresywnych. Stwierdzenie ilości i jakości zachowań patologicznych odbyło się na podstawie wywiadów i analizy oficjalnych dokumentów (MO, szkoła). Do najczęściej spotykanych zachowań patologicznych należały: bójki i pobicia (37,6% wskazań), kradzieże (25,95%), wybryki chuligańskie (10,1%), próby samobójcze (9%), gwałty lub próby gwałtu (7,4%), prostytucja (4,7%), dewiacyjne formy zachowań seksualnych (3,3%), podpalenia (1,6%), próby zabójstw i zabójstwa (0,4%). W ponad 60% uczestnikami bójek byli mężczyźni w wieku 18-22 lata, sprawcami kradzieży – młodzież głównie płci męskiej (75%) w wieku 16-20 lat (72%). Za odrębny problem uznano alkoholizowanie się mieszkańców wsi – 43% młodzieży objętej badaniami spożywa nadmierne ilości alkoholu. Częścią badań było sprawdzenie obrazu zjawisk dewiacyjnych w świadomości młodzieży wiejskiej. Według badanych najczęstsze patologie w Polsce to: kradzieże (82% wskazań), narkomania (79,7%), zabójstwa (76%), zdrady małżeńskie (72,8%), szpiegostwo (61,6%), gwałty (57%), alkoholizm (55,8%), wykorzystywanie krzywdy innych w celu osiągnięcia osobistych korzyści (49%), brak wiary w Boga (47,8%), łapówkarstwo (40,1%). Okazało się, że młodzież wiejska jest wysoce rygorystyczna wobec zjawisk patologicznych (poziom rygoryzmu mierzono skalą potępienia i tolerancji). Kradzieże potępia 74,7% respondentów, narkomanię 89,1%, zabójstwa 97,5%, zdrady małżeńskie 52%, gwałty 79%, a homoseksualizm 83,5%. Suma ocen potępiających zjawiska patologiczne obejmowała ponad 77% badanej młodzieży.

Deskryptory TESE: młodzież, obszar wiejski, przemoc, przestępczość, postawa
TESE descriptors: youth, rural area, violence, dellinquency, attitude
  • Konopczyński, M. (1991). Reakcje młodzieży wiejskiej wobec zjawisk patologii społecznej. Analiza socjopedagogiczna. Szkoła Specjalna, 5, 155-161.