Tytuł badania: Negatywny wpływ technologii teleinformatycznych na studentów informatyki rzeszowskich uczelni
Data: 2010 – 2011
Badacz: Katarzyna Gawrol

Celem badania było określenie negatywnego wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK) na studentów informatyki rzeszowskich uczelni. Badaniem objęto 356 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zastosowano technikę ankiety (N = 315) oraz wywiadu indywidualnego (N = 14). Większość próby stanowili mężczyźni (81,2%) w wieku 20-25 lat (86%) z miast (57,5%). 34,9% studentów poruszyło problem utraty anonimowości w wyniku użytkowania internetu. 10% spośród 56,8% studentów zawierających znajomości za pośrednictwem internetu stwierdziło, że zdarzyło im się poznać przez internet kogoś, kto podawał się za inną osobę. 70,5% studentów grało w gry komputerowe, 55,6% zaś przyznało, że zdarzyło im się poświęcić czas na granie kosztem czasu przeznaczonego na naukę lub pracę. 59,7% uznało, że nie czują wzrostu agresji podczas grania w gry walki. W wyniku pracy przy komputerze studenci odczuwali bóle kręgosłupa (27,3%) oraz dolegliwości związane ze wzrokiem (25,4%). Objawy uzależnienia od internetu i komputera ujawniło 35,6% studentów, 59,7% badanych odczuwało niepokój w wyniku pozostawienia telefonu w domu. 46,8% studentów wykazywało objawy infomanii, 20% odczuwało niepokój w wyniku braku możliwości sprawdzenia poczty e-mail, 13,3% miało potrzebę natychmiastowej odpowiedzi na otrzymanego e-maila, 36,2% studentów doświadczało niepokoju związanego z brakiem możliwości odebrania dzwoniącego telefonu lub SMS-a. 78,1% respondentów zauważyło u siebie lub u swoich znajomych skłonność do stosowania słownictwa zaczerpniętego z SMS-ów lub internetu, a 32,4% uznało to zjawisko za negatywne.

Autorskie słowa kluczowe: Internet, patologia, infomania, technologia teleinformatyczna, uzależnienie, komputer, e-mail, SMS
Author's Keywords: Internet, infomania, information and communication technology (ICT), addictions, computer, e-mail, SMS
Deskryptory TESE: informatyka, komputer, korzystanie z Internetu, Internet, student, szkoła wyższa, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: computer science, computer, Internet usage, Internet, student, higher education, ICT
  • Gawrol, K. (2013). Negatywny wpływ technologii teleinformatycznych na studentów informatyki rzeszowskich uczelni. Edukacja – Technika – Informatyka, 2, 73-78.