Tytuł badania: Wybrane uwarunkowania gotowości migracyjnej ponadgimnazjalistów
Data: [2011]
Badacz: Ireneusz Bochno

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: jaka jest gotowość migracyjna młodych, kończących edukację w szkole ponadgimnazjalnej i jakie są uwarunkowania tej gotowości? Próbę badawczą stanowiło 489 uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych) w Zielonej Górze. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że niemal połowa respondentów (46,8%) nie zamierza, ale też nie wyklucza podjęcia pracy zarobkowej za granicą Polski, 8,4% ankietowanych wybrało odpowiedź: tak, wyjechałbym nawet teraz, 12,9% – tak, wyjadę, jak ukończę szkołę, 10,2% – tak, wyjadę za jakiś czas. Natomiast nigdy nie zamierza wyemigrować 9,4% badanych, a 12,3% nie miało zdania. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono ponadto, że im wyższy wiek ponadgimnazjalisty, tym liczniejsza, w danej grupie wiekowej i między grupami, reprezentacja uczniów deklarujących zamiar wyjazdu za granicę. Okazało się również, że 43% osób deklarujących gotowość wyjazdu aspirowało do nauki oraz pracy. Uzyskane odpowiedzi pozwoliły ustalić dodatkowo, że najwyższy stopień tej gotowości mieli uczniowie zasadniczych szkół zawodowych (przeciętny – techników, a najniższy – liceów).

Deskryptory TESE: migracja, szkoła średnia, szkolnictwo średnie, młodzież, planowanie, praca, migrant
TESE descriptors: migration, secondary school, secondary education, youth, planning, labour, migrant
  • Bochno, I. (2012). Wybrane uwarunkowania gotowości migracyjnej ponadgimnazjalistów. Komunikat z badań. Wychowanie na co Dzień, 12, 10-13.