Tytuł badania: Bariery w podejmowaniu studiów telematycznych
Data: [2011]
Badacz: Wioletta Sołtysiak

Celem badania było określenie atrakcyjności kształcenia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w postaci e-learningu w kontekście wykorzystania go w szkolnictwie wyższym. Dane zebrano za pomocą techniki ankiety internetowej zawierającej następujące pytania: E-learning, jako forma kształcenia, będzie się rozwijał w przyszłości? Czy zamierzacie Państwo w przyszłości studiować przez Internet? Co utrudnia rozwój e-learningu w Polsce? Badaniem objęto 250 respondentów. Zgodnie z uzyskanymi wynikami większość badanych uznała, że e-learning będzie rozwijał się w przyszłości (76,8%). Więcej osób wybrało odpowiedź „nie wiem” (18%) niż „nie” (5,2%). Około połowy respondentów zadeklarowało, że zamierzają studiować w przyszłości przez internet (51,2%). 32% nie umiało tego przewidzieć, a 16,8% wskazało odpowiedź przeczącą. Wśród badanych 190 udzieliło odpowiedzi na pytanie o największe przeszkody w rozwoju e-learningu. Najczęściej wskazywano wątpliwości uczestników co do jakości zajęć prowadzonych online (20,4%), następnie obawy uczestników szkoleń i studentów przed odmienną formą kształcenia (17,6%) oraz wątpliwości pracodawców co do umiejętności nabytych w systemie e-kształcenia (17,2%).

Deskryptory TESE: e-kształcenie, Internet, komputer, technologia informacyjno-komunikacyjna, studia wyższe
TESE descriptors: e-learning, Internet, computer, ICT, higher education course
  • Sołtysiak, W. (2011). Bariery w podejmowaniu studiów telematycznych. W: B. Gofron i A. Gofron (red.), Podstawy edukacji. Konteksty dydaktyczne (t. 4, s. 369-386). Kraków: Impuls.