Tytuł badania: Bariery w turystyce dzieci i młodzieży niepełnosprawnych z Podkarpacia
Data: styczeń 2011 – luty 2011
Badacz: Daria Sawaryn, Joanna Urbaniak

W badaniu wzięło udział łącznie 180 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Badani uczęszczali do szkół integracyjnych na Podkarpaciu. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. W badanej próbie znalazło się 87 chłopców i 93 dziewczynki. Respondenci byli w wieku od sześciu do 18 lat. Próbę dobrano w sposób losowy. 19% badanych borykało się z niepełnosprawnością ruchową, 7% – z niepełnosprawnością wzroku, 11% – słuchu; 63% wskazało „inną” niepełnosprawność. Raz w roku podróżowało 29% respondentów, 22% – dwa-trzy razy w roku, 13% – częściej niż cztery razy w roku, a 13% raz na kilka lat. Nie podróżowało 23% badanych. Do głównych przyczyn braku podróżowania 11% zaliczyło stan zdrowia, 7% brak wiary w siebie, 31% brak pieniędzy, 11% brak informacji turystycznej dla osób niepełnosprawnych w prasie, internecie (TIK), telewizji i przewodnikach, 15% brak odpowiedniej oferty turystycznej od osób niepełnosprawnych, 5% niedostosowaną infrastrukturę turystyczną dla osób niepełnosprawnych, 5% brak wykwalifikowanej kadry obsługującej wyjazdy turystyczne, 7% brak wsparcia ze strony najbliższych, a 8% brak akceptacji ze strony społeczeństwa.

Author's Keywords: people with disability, tourism, barriers to tourism
Deskryptory TESE: zajęcia rekreacyjne, wypoczynek, niepełnosprawność intelektualna, upośledzenie, specjalne potrzeby edukacyjne, upośledzenie fizyczne, pedagogika czasu wolnego, Internet
TESE descriptors: leisure activities, leisure, intellectual disability, disability, special educational needs, physical disability, leisure education, Internet
  • Urbaniak, J. i Sawaryn, D. (2011). Bariery w turystyce dzieci i młodzieży niepełnosprawnych z Podkarpacia. Medycyna Rodzinna, 3, 68-73.