Tytuł badania: Kuratorzy dla nieletnich w środowisku lokalnym – współpraca z wybranymi instytucjami samorządowymi i pozarządowymi
Data: [2008]
Badacz: Joanna Mazur

Przedmiotem badania był wycinek pracy kuratorów dla nieletnich Sądu Rejonowego w Opocznie. Analizie poddano współpracę kuratorów ze szkołami, policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i poradnią terapii uzależnień, a także z organizacją pozarządową działającą w środowisku. Celem badania była charakterystyka możliwości współpracy, a także wskazanie trudności w działaniach resocjalizacyjnych, wynikających z braku współpracy kuratora z wymienionymi instytucjami. Do zebrania materiału posłużono się metodą monograficzną. Analizie poddano dokumentację, w tym akta wykonawcze wybranych nieletnich. Uwzględniono także dane statystyczne z roku 2007 dotyczące obciążenia kuratorów rodzinnych. W badaniu wykorzystano ponadto wyniki wywiadu kwestionariuszowego. Kuratorzy współpracowali z pedagogami z dwóch szkół w dwóch gminach. Oprócz tematów związanych z nadzorem nieletnich poruszano także problematykę trudności wychowawczych z innymi uczniami. W takich wypadkach kuratorzy prowadzili rozmowy z osobami sprawiającymi problemy wychowawcze. Spośród 25 nieletnich objętych analizą ośmiorga nie przesłuchiwała policja, ponieważ nie realizowali obowiązku szkolnego. Kuratorzy przeprowadzali rozmowy z policją podczas wywiadów kontrolnych w ramach postępowania wykonawczego innego ośrodka wychowawczego, a także przy sporządzaniu opinii o nieletnich przebywających w ośrodkach wychowawczych i placówkach resocjalizacyjnych. Mimo to dla kuratorów kontakty z policją nie miały charakteru współpracy. W siedmiu badanych aktach stwierdzono podjęcie współpracy kuratora z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Deskryptory TESE: przemoc, sąd, wychowanie dziecka, sankcja, niekorzystne położenie, konflikt, oszustwo
TESE descriptors: violence, court (law), child rearing, sanction, disadvantaged background, conflict, cheating
  • Mazur, J. (2012). Kuratorzy dla nieletnich w środowisku lokalnym – współpraca z wybranymi instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Prace Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, 19, 147-162.