Tytuł badania: Profil społeczno-motywacyjny osób podejmujących studia na kierunku praca socjalna
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2008 – 2009
Badacz: Danuta Lalak, Katarzyna Rychlicka-Maraszek, Wioletta Skiba, Paula Wychowaniec

Celem badania były określenie sytuacji życiowej oraz charakterystyka środowiskowa studentów na kierunku praca socjalna. Przedmiotem badania uczyniono także osobiste motywacje i uwarunkowania podjęcia studiów na tym kierunku, poglądy na temat zawodu pracownika socjalnego oraz własną aktywność społeczną i działania pomocowe. W badaniu wzięli udział studenci z Niemiec, Polski i Ukrainy (N = 292). Materiał badawczy zebrano za pomocą specjalnie opracowanego kwestionariusza. Głównym motywem podjęcia studiów była chęć profesjonalnego pomagania innym – odpowiedź tę wskazało 34,6% studentów, w tym 22,1% z Kijowa, 40% z Tarnopola, 18,5% z Niemiec i 45,3% z Polski. Kolejnym powodem okazało się zainteresowanie potrzebami innych ludźmi (14,7% wskazań, w tym 31,5% studentów z Niemiec, 13,3% z Polski, 7,4% z Kijowa i 5% z Tarnopola). Wśród motywów znalazły się także: sposób realizacji siebie (14,4% wskazań), powołanie, własne doświadczenia (12,7%), przypadek albo niedostanie się na wymarzony kierunek studiów (12,3%). Ze względu na prestiż uczelni studia podjęło 8,6% respondentów, w tym 25% z Kijowa i 5,3% z Polski.

Deskryptory TESE: wybór studiów, student, postawa, pomoc społeczna, niekorzystne położenie, Niemcy, Ukraina, motywacja
TESE descriptors: choice of studies, student, attitude, social service, disadvantaged background, Germany, Ukraine, motivation
  • Lalak, D. i Skiba, W. (2010). Profil społeczno-motywacyjny osób podejmujących studia na kierunku praca socjalna. Badania porównawcze. Prace Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, 16, 249-271.

pojęcia techniczne 1