Tytuł badania: Poczucie powodzenia małżeństwa matek a ich percepcja udziału ojców w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym i w jego wychowaniu
Data: [2010]
Badacz: Przemysław E. Kaniok

Celem badania była odpowiedź na następujące pytanie: czy i w jakim stopniu poczucie powodzenia małżeństwa matek koreluje z ich percepcją udziału ojców w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym i w jego wychowaniu? Do zebrania materiału badawczego posłużono się Skalą Powodzenia Małżeństwa oraz Skalą Udziału Ojca w Opiece nad Dzieckiem. Badaniem objęto 243 matki, które wychowywały wspólnie ze swoimi mężami dzieci niepełnosprawne. Respondentki mieszkały w województwie opolskim (z przewagą osób żyjących w mieście – 60,49%). W wyniku przeprowadzonego badania najwyższy współczynnik korelacji stwierdzono między poczuciem zadowolenia z małżeństwa badanych matek a ich oceną okazywanego przez mężów zainteresowania swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Zbliżony wynik korelacji (mniejszy o jedną setną) uzyskano również między zadowoleniem respondentek z małżeństwa a ich percepcją udziału ojców w opiece nad ich niepełnosprawnymi dziećmi. Istotny statystycznie wynik korelacji osiągnięto ponadto w takich obszarach jak: rehabilitacja, wychowanie oraz aktywna pomoc w osiąganiu przez dziecko samodzielności. Zgromadzony materiał pozwolił wykazać również, że do czynności najbardziej skorelowanych z poczuciem powodzenia małżeństwa badanych kobiet należały: chodzenie ojców z dziećmi do lekarzy, specjalistów i rehabilitantów, nagradzanie dzieci, gdy na to zasługują, oraz motywowanie dzieci do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, osoby niepełnosprawne, dziecko, opieka nad dzieckiem, relacja rodzice – dziecko, wychowanie dziecka
TESE descriptors: parents, family, people with disabilities, child, childcare, parent-child relation, child rearing
  • Kaniok, P.E. (2012). Poczucie powodzenia małżeństwa matek a ich percepcja udziału ojców w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym i w jego wychowaniu. Wychowanie na co Dzień, 7-8, 18-22.