Tytuł badania: Rola przekonań o sobie w planowaniu podjęcia pracy za granicą
Data: październik 2007
Badacz: Mariola Łaguna

Badaniem objęto 196 studentów z ostatniego roku studiów dziennych na takich kierunkach jak: pedagogika, farmacja, filologia angielska, informatyka, telekomunikacja, socjologia. W badanej próbie było 121 kobiet i 75 mężczyzn. 55,9% respondentów miało stałą pracę, a 38,3% posiadało wcześniejsze doświadczenia pracy za granicą. W badaniu posłużono się Skalą Samooceny SES Rosenberga w polskiej adaptacji Łaguny, Lachowicz-Tabaczek i Dzwonkowskiej. Wykorzystano także podskalę Zaufania do Własnych Kompetencji Zawodowych ze Skali Poczucia Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej i in. Wyniki badania ujawniły, że niewielu studentów z próby planowało wyjazd za granicę albo pracę za granicą. Stwierdzono jednak istnienie związku przekonań na własny temat w procesie poszukiwania pracy zagranicznej. Okazało się, że samoocena miała istotny wpływ na ocenę szans powodzenia w realizacji celu, jakim było znalezienie pracy za granicą. Przekonanie o skuteczności w realizacji kariery międzynarodowej sprzyjało wyższym oczekiwaniom, że uda się znaleźć pracę, a także na planowanie aktywności w kierunku znalezienia pracy za granicą. Nie zaobserwowano istotnego związku między ogólną samooceną a zmiennymi dotyczącymi procesu realizacji celu w analizie prostych korelacji parami. Zauważono poza tym związek intencji i planowania działań związanych z podjęciem pracy za granicą z oceną szans na jej znalezienie.

Autorskie słowa kluczowe: samoocena, migracja, cele, przekonanie o własnej skuteczności, nadzieja, optymizm
Author's Keywords: self-esteem, migration, goals, self-efficacy, hope, optimism
Deskryptory TESE: praca, wymiar międzynarodowy, bezrobocie, samoocena, student
TESE descriptors: labour, international dimension, unemployment, self-evaluation, student
  • Łaguna, M. (2009). Rola przekonań o sobie w planowaniu podjęcia pracy za granicą. Psychologia Społeczna, 4, 228-238.