Tytuł badania: Losy zawodowe absolwentów Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego 2008/2009 – wykształcenie a rzeczywistość
Data: marzec 2010 – czerwiec 2010
Badacz: Monika Seredyn-Turowska

Przedmiot badania stanowiła kariera zawodowa absolwentów Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza Badanie losów zawodowych absolwentów 2008/2009 Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego. Ankietą objęto losowo wybrane osoby, które obroniły pracę licencjacką lub magisterską do 31 grudnia 2009 roku. Za pośrednictwem poczty mailowej wysłano zaproszenie do udziału w badaniu, na które odpowiedziało łącznie 125 osób, co stanowiło 10% wszystkich absolwentów z roku 2009. Na podstawie zgromadzonego materiału okazało się, że spośród wszystkich respondentów pracę podjęły 93 osoby (74,4%). Wśród pracujących absolwentów wyróżniono dwie grupy: 40 osób, które pracowały zawodowo zgodnie z profilem wykształcenia, oraz 53 osoby, których zatrudnienie odbiegało od kierunku ukończonych studiów. Zdecydowana większość badanych (81,72%) pracowała w pełnym wymiarze godzin (w niepełnym wymiarze zatrudnionych było 5,38% respondentów, 5,38% stanowili stażyści, a 7,52% osób prowadziło własną działalność gospodarczą). Analiza uzyskanych odpowiedzi pozwoliła również ustalić, że w grupie pracujących 64,52% absolwentów było zatrudnionych już w trakcie studiów, 7,53% ankietowanych szukało pracy mniej niż dwa miesiące, 11,83% respondentów – 2-6 miesięcy, 4,3% – 6-12 miesięcy, a 3,23% powyżej roku. Dodatkowo wykazano, że 43,75% absolwentów dokonałoby ponownie tego samego wyboru studiów, 34,37% badanych wybrałoby inny kierunek, 18,75% zmieniłoby zarówno kierunek, jak i uczelnię, z kolei 3,13% wybrałoby ten sam kierunek, ale na innej uczelni.

Autorskie słowa kluczowe: absolwent, praca zawodowa, losy absolwentów, rynek pracy
Author's Keywords: graduate, job, employment history, job market
Deskryptory TESE: absolwent, przebieg kariery zawodowej, praca, kariera zawodowa, studia wyższe, rynek pracy, wybór studiów
TESE descriptors: school leaver, career advancement, labour, career, higher education course, labour market, choice of studies
  • Seredyn-Turowska, M. (2012). Losy zawodowe absolwentów Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego 2008/2009 – wykształcenie a rzeczywistość. Szkice Humanistyczne, 1, 139-152.