Tytuł badania: Internet a zaburzenia psychofizyczne młodzieży
Data: 2005
Badacz: Małgorzata Przybysz-Zaremba

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy zagrożeń, z którymi spotykają się młodzi ludzie korzystający z internetu (TIK), a także analizy symptomów uzależnienia od sieci oraz zmian w zachowaniu młodzieży. Próbę badawczą stanowiło 200 uczniów szkół gimnazjalnych w województwie warmińsko-mazurskim. Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najczęściej wskazywanymi zaburzeniami psychofizycznymi, które wiązały się z długotrwałym korzystaniem z sieci, były silna potrzeba używania internetu, zmęczenie, brak koncentracji uwagi, przygnębienie, pobudzenie psychoruchowe oraz lęk przed rzeczywistością. Odnotowano również, że powyższe zaburzenia nasilały się wraz ze wzrostem liczby godzin spędzanych przez respondentów przed komputerem. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wśród uczniów korzystających z internetu oraz komputera ponad cztery godziny dziennie najczęściej występowała silna potrzeba posługiwania się internetem (ponad 26% ogółu chłopców). To samo zaburzenie dominowało także wśród badanych uczennic, jednak występowało już przy pierwszej godzinie korzystania z komputera (ponad 9% ogółu dziewcząt). Dodatkowo zwrócono uwagę, że wskazane zaburzenia dotyczyły (ale z niższym wskaźnikiem występowania) również ankietowanych, którzy spędzali przy komputerze od godziny do trzech godzin dziennie.

Autorskie słowa kluczowe: uzależnienie od Internetu, profilaktyka, fazy uzależnienia (zaangażowania, zastępowania), nałóg komputerowo-sieciowy, zaburzenia psychofizyczne, zaburzenia fizjologiczno-fizyczne
Author's Keywords: Internet addiction, prevention, addiction (engagement, replacement), computer–internet habit, psychological-physical disorders, physiological-physical malfunction
Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, choroba, użytkowanie komputerów, Internet, zachowania, młodzież, komputer, sieć komputerowa
TESE descriptors: ICT, illness, computer usage, Internet, behaviour, youth, computer, computer network
  • Przybysz-Zaremba, M. (2007). Internet a zaburzenia psychofizyczne młodzieży. Szkice Humanistyczne, 3-4, 163-170.