Tytuł badania: Młodzież na rynku pracy – opinie maturzystów
Data: 9 stycznia 2007 – 24 kwietnia 2007
Badacz: Sławomir Gawroński

Badaniem objęto 640 maturzystów z losowo wybranych szkół średnich w województwie podkarpackim. 57% badanych stanowiły dziewczęta. 52,6% respondentów uczęszczało do liceów ogólnokształcących, 31,8% do techników, 15,6% zaś do liceów profilowanych. 50,3% maturzystów mieszkało w miastach, a 49,7% na wsi. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz ankiety. W opinii 66,4% respondentów sytuacja na polskim rynku pracy była zła, a zdaniem 25,6% bardzo zła.Tylko 7,4% wyraziło pozytywną opinię na ten temat. 1,3% maturzystów oczekiwało poprawy sytuacji na polskim rynku pracy w krótkim czasie, 66,2% – po kilku latach. 11,9% uważało, że sytuacja nie zmieni się znacząco, 19,7% zaś twierdziło, że się pogorszy. Nie miało zdania na ten temat 0,9% badanych. 9,4% respondentów było przekonania, że po studiach bardzo łatwo znajdą pracę, 43,7% odpowiedziało jednak, że dość łatwo, 43,2% – dość trudno, 3,7% – bardzo trudno. 11,6% maturzystów oczekiwało, że po ukończeniu szkoły średniej będą zarabiać do 1500 zł brutto, 40,2% – od 1500 do 2000, 36,5% – od 2500 do 3000, a 3,2% – powyżej 3000 zł brutto. 39,6% respondentów chciało osiągać w pracy przede wszystkim satysfakcję. 24,5% badanych chciało, by praca dawała im możliwość rozwoju i stałego podnoszenia kwalifikacji. Wysokie wynagrodzenie jako najważniejszą wartość wykonywanej pracy wymieniło blisko 20% respondentów.

Deskryptory TESE: uczeń, postawa, przejście ze szkoły średniej do wyższej, praca, absolwent, absolwent szkoły wyższej, rynek pracy
TESE descriptors: pupil, attitude, transition from upper secondary to higher education, labour, school leaver, graduate, labour market
  • Gawroński, S. (2007). Młodzież na rynku pracy – opinie maturzystów. Polityka Społeczna, 10, 26-29.