Tytuł badania: Współpraca między urzędami pracy a agencjami zatrudnienia w obsłudze rynku pracy
Projekt badawczy:
  • Potencjał i perspektywy współpracy agencji zatrudnienia z publicznymi służbami zatrudnienia
Data: 2007
Badacz: Iwona Kukulak-Dolata

Przedmiotem badania była współpraca podejmowana przez urzędy pracy w zakresie realizowanych zadań dotyczących rynku pracy. W 2006 roku – jeśli chodzi o urzędy powiatowe – 97,1% jednostek współpracowało z wojewódzkimi urzędami pracy, tyle samo z instytucjami szkoleniowymi, 93% z powiatowymi urzędami pracy, 85% ze szkołami i uczelniami, 70% z organizacjami pozarządowymi (fundacje, stowarzyszenia), 66,7% z agencjami zatrudnienia, 61,9% z ochotniczymi hufcami pracy, 49,1% z organizacjami pracodawców. W 94% przypadków agencja przekazywała do PUP oferty pracy, które PUP przedstawiał bezrobotnym. W dalszej kolejności w 35,2% przypadków agencja i PUP wspólnie organizowały targi/giełdy pracy. W 2,7% przypadków natomiast agencja i PUP realizowały projekt partnerski, w 2,2% agencja i PUP wspólnie organizowały konferencje albo seminaria, w 13,7% agencja przyjmowała na staż osoby skierowane przez urząd, w 8,8% PUP przekazywał agencji dane o zarejestrowanych w nim bezrobotnych i osobach poszukujących pracy, w 3,8% agencja przekazywała PUP wyniki badań albo analiz rynku pracy, a w 7,1% PUP przekazywał agencji swoje analizy, statystyki dotyczące rynku pracy. Respondentów poproszono o wskazanie powodów, dla których PUP nie współpracowały z agencjami zatrudnienia. Wymieniono: brak agencji na terenie powiatu, które mogłyby świadczyć usługi (43,1%), ograniczone środki finansowe PUP na pośrednictwo pracy (18,4%), trudności w sprecyzowaniu zakresu usług, które mogłyby być zlecane (17,6%), brak zainteresowania takimi zleceniami ze strony agencji (16,5%) i in.

Deskryptory TESE: rynek pracy, rekrutacja pracowników, praca, bezrobocie, współpraca
TESE descriptors: labour market, recruitment, labour, unemployment, cooperation
  • Kukulak-Dolata, I. (2008). Współpraca między urzędami pracy a agencjami zatrudnienia w obsłudze rynku pracy. Polityka Społeczna, 1, 8-13.