Tytuł badania: Bezpieczeństwo sieciowe w placówkach oświatowych regionu Zagłębia Dąbrowskiego
Data: 2008
Badacz: Janusz Janczyk

Celem badania była diagnoza bezpieczeństwa sieciowego w szkołach aktywnie użytkujących internet z regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Badaniem objęto 25 nauczycieli odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieciowe w 25 szkołach. Zastosowano technikę ankiety, która zawierała pytania o poziom zabezpieczeń sieciowych stosowanych w szkołach oraz poziom wiedzy i doświadczeń nauczycieli z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), zajmujących się zachowaniem tego bezpieczeństwa. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że nauczyciele posiadali wystarczającą wiedzę na temat bezpieczeństwa sieciowego, choć nie mieli wystarczającego doświadczenia w tym zakresie. Tylko 5% badanych posiadało zarówno wiedzę, jak i doświadczenie potrzebne do sprawnego administrowania szkolną siecią komputerową. W większości przypadków sieci te nie posiadały wystarczających zabezpieczeń i nie były monitorowane pod kątem ataków czy włamań. Niewielu nauczycieli pilnowało regularnego aktualizowania oprogramowania. Większość badanych albo zapominała o istotnych aspektach zachowania bezpieczeństwa sieciowego, albo nie była świadoma zagrożeń płynących z użytkowania internetu.

Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, nauczyciel, sieć komputerowa, informatyka, bezpieczeństwo, dziecko zagrożone
TESE descriptors: ICT, teacher, computer network, computer science, safety, child at risk
  • Janczyk, J. (2009). Bezpieczeństwo sieciowe w placówkach oświatowych regionu Zagłębia Dąbrowskiego – wnioski z badań. Edukacja – Technika – Informatyka, 12, 185-190.

Mariola Hoszowska 1