Tytuł badania: Edukacja informatyczna w społecznościach lokalnych
Projekt badawczy:
  • Wpływ nowych lokalnych systemów informacji i doradztwa na rynek pracy
Data: [2009]
Badacz: Tomasz Kupidura

Celem badania była diagnoza edukacji informatycznej, prowadzonej przez Gminne Centra Informacji w okresie 2005-2006, oraz umiejętności z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) ich klientów, wśród których znajdowały się osoby bezrobotne, studenci, uczniowie i osoby zatrudnione. Badaniem ankietowym objęto klientów i pracowników GCI. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że w ocenie pracowników CGI kompetencje informatyczne osób korzystających z ich usług, w tym umiejętności związane z obsługą komputera i sprzętu peryferyjnego, wyszukiwania i przetwarzania przydatnych informacji związanych z rozwojem zawodowym i poszukiwaniem pracy, były najwyżej na średnim poziomie. Sami zainteresowani również oceniali swoje umiejętności na poziomie średnim (31%) lub niskim (18%). 37% osób odwiedzających GCI stwierdziło, że korzystanie z usług centrów wpłynęło na wzrost umiejętności związanych z pracą na komputerze, przede wszystkim w zakresie pracy w pakiecie Office (33%), wyszukiwania informacji w internecie (25%) oraz skanowania i przetwarzania obrazu na komputerze (22%).

Deskryptory TESE: informatyka, społeczność lokalna, technologia informacyjno-komunikacyjna, Internet, komputer, rynek pracy
TESE descriptors: computer science, local community, ICT, Internet, computer, labour market
  • Kupidura, T. (2009). Edukacja informatyczna w społecznościach lokalnych. Edukacja – Technika – Informatyka, 12, 197-202.