Tytuł badania: Motywacja i nastawienie polskich uczniów do nauki języka niemieckiego w kontekście różnic regionalnych i postrzegania społeczeństwa niemieckiego
Data: 2010 – 2012
Badacz: Maciej Mackiewicz

Badanie przeprowadzono w ramach zewnętrznej ewaluacji projektu Deutsch-Wagen-Tour (DWT), którego celem jest popularyzowanie języka i kultury niemieckiej wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Ankietę ewaluacyjną skierowano do 675 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczących się języka niemieckiego jako przedmiotu obowiązkowego. Wśród ankietowanych 70,2% stanowili gimnazjaliści, a 29,8% – licealiści i uczniowie technikum. Badani pochodzili z całego kraju. Wśród pytań badawczych sformułowano m.in. następujące: Jakie jest nastawienie uczniów do j. niemieckiego i jego nauki? Jak oceniana jest przez uczniów przydatność tego języka? Jak dynamiczna, w ocenie uczniów, jest ich motywacja? W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że powodem nauki języka niemieckiego dla 58,1% uczniów był odgórny przydział ze szkoły, 27% ankietowanych deklarowało chęć porozumiewania się z Niemcami, 24% podobał się język niemiecki, a 12,9% osób wskazało na decyzję rodziców. Wśród innych powodów znalazły się ponadto: zainteresowanie krajami niemieckojęzycznymi (8,1%), chęć uniknięcia nauki innego nielubianego języka (7%) oraz zasugerowanie się wyborem kolegów/koleżanek (2,8%). Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono również, że głównym aktualnym motywem nauki języka niemieckiego dla większości badanych była konieczność zaliczenia tego języka w szkole (66,4%). Ujawniono również, że zdaniem 44% respondentów język niemiecki jest zdecydowanie lub raczej trudny do nauczenia. Nie zgodziło się z tym twierdzeniem 42% młodzieży (14% uczniów nie miało zdania w tej kwestii).

Deskryptory TESE: nauczanie języków obcych, niemiecki, uczenie się, proces uczenia się, efekt uczenia się, uczeń, motywacja, postępy w nauce, postawa
TESE descriptors: foreign language teaching, German, learning, learning process, learning outcome, pupil, motivation, study progress, attitude
  • Mackiewicz, M. (2013). Motywacja i nastawienie polskich uczniów do nauki języka niemieckiego w kontekście różnic regionalnych i postrzegania społeczeństwa niemieckiego. Neofilolog, 40/2, 205-217.