Tytuł badania: Kształtowanie kompetencji komunikacyjnej w klasie języka obcego. Perspektywa ucznia
Data: [2011]
Badacz: Magdalena Sowa

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy jakości oraz skuteczności procesu nauczania języków obcych w polskim systemie oświaty. Próbę badawczą stanowiło 366 uczniów z regionu lubelskiego. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. Kwestionariusz zawierał 25 pytań związanych z nauką języków obcych w środowisku szkolnym (w tym: techniki, metody, typy interakcji, kształcone kompetencje, materiały i treści nauczania). Wśród respondentów przeważały osoby uczące się języka obcego ponad 10 lat. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że połowa ankietowanych ograniczała naukę wyłącznie do środowiska szkolnego. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami jedna czwarta uczniów pracowała samodzielnie w domu. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono również, że badani uczyli się zasadniczo z podręcznikami (95%) oraz nagraniami audio (60%). Wśród innych materiałów wskazywanych znalazły się ponadto materiały opracowane przez nauczycieli (50%). Do najczęściej podejmowanych działań w zakresie nauki wypowiedzi pisemnej zaliczono pisanie listów i maili oraz dialogów. Natomiast wśród działań językowych w obszarze rozumienia tekstów przewagę stanowiła lektura dialogów, listów tradycyjnych i maili (rzadziej tekstów literackich). W opinii 61% ankietowanych szkoła nie uczy skutecznego posługiwania się językiem obcym.

Deskryptory TESE: skuteczność, jakość kształcenia, kompetencje językowe, nauczanie języków obcych, klasa, uczeń, komunikacja werbalna, umiejętność mówienia, proces uczenia się, efekt uczenia się
TESE descriptors: effectiveness, quality of education, language skills, foreign language teaching, class, pupil, verbal communication, oral skills, learning process, learning outcome
  • Sowa, M. (2013). Kształtowanie kompetencji komunikacyjnej w klasie języka obcego. Perspektywa ucznia. Neofilolog, 40/2, 165-181.