Tytuł badania: Kierunek kształcenia a planowana kariera zawodowa – studium empiryczne kierunków związanych z turystyką
Data: 2012 – 2013
Badacz: Marlena Bednarska

Celem badania było określenie determinant zgodności planowanej przez studentów kariery zawodowej z kierunkiem kształcenia. Badaniem objęto 353 studentów wszystkich uczelni w Poznaniu, które oferowały studia na kierunku: turystyka i rekreacja lub gospodarka turystyczna. Zastosowano kwestionariusz ankiety i uzyskano 347 odpowiedzi. W próbie dominowały kobiety i studenci ostatniego roku pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych uczelni publicznych. Średnia wieku wyniosła 22 lata. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że przyszli pracownicy już w fazie eksploracji rynku pracy rewidowali swoje plany zawodowe i decydowali się na podjęcie pracy niezgodnej z ich kierunkiem kształcenia. Studenci nie byli zainteresowani długookresową karierą zgodną z wykształceniem – niecałe 50% badanych planowało podjęcie pracy w turystyce w wieloletniej perspektywie, pozostali zaś traktowali zatrudnienie w tej branży jako etap kariery zawodowej. Kobiety były bardziej skłonne wyrażać pozytywny stosunek do pracy w zawodzie (niezależnie od perspektywy czasowej) niż mężczyźni. Podobna zależność dotyczyła studentów pierwszego roku, osób zadowolonych ze studiów oraz studentów posiadających doświadczenie zawodowe w turystyce. Stwierdzono również zależność między planowaniem pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia a postrzeganym stopniem spełnienia przez pracodawców oczekiwań wobec pracy. Poziom zadowolenia ze studiów był najsilniejszym predykatorem związania kariery z turystyką w perspektywie długoterminowej, doświadczenie zawodowe i rok studiów zaś – w perspektywie krótkoterminowej. Niskie współczynniki determinacji świadczyły przy tym o istnieniu jeszcze innych, nieuwzględnionych w badaniu, czynników wpływających na plany związane z podjęciem pracy w zawodzie.

Deskryptory TESE: wybór studiów, kariera zawodowa, rynek pracy, zmiana zawodu, student, turystyka
TESE descriptors: choice of studies, career, labour market, career change, student, tourism
  • Bednarska, M. (2013). Kierunek kształcenia a planowana kariera zawodowa – studium empiryczne kierunków związanych z turystyką. e-mentor, 4(51), 23-26.