Tytuł badania: Co uczniowie biorący udział w programie „WF z klasą” sądzą o swoich lekcjach WF-u?
Data: 2013
Badacz:

Sondaż przeprowadzono w ramach ogólnopolskiego programu WF z klasą. Internetową ankietą objęto łącznie ponad 36,5 tys. uczniów (w tym gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – prawie 18 tys., uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych – prawie 14 tys.). Przedmiot badania stanowiło nastawienie dzieci i młodzieży wobec aktywności fizycznej i zajęć WF-u. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że stosunek uczniów z klas IV-VI do lekcji wychowania fizycznego pozostawał niezmieniony w porównaniu z młodszymi ankietowanymi – pozytywne nastawienie do WF-u potwierdziło 93% respondentów. Analiza zgromadzonego materiału wykazała również, że wraz z wiekiem wyraźnie spada odsetek badanych lubiących zajęcia WF-u (wśród gimnazjalistów wynosił 82%, natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych – ok. 74%). Odnotowano ponadto znaczną różnicę pomiędzy nastawieniem uczniów i uczennic. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami niemal 25% dziewcząt z gimnazjów i szkół średnich nie lubiło wychowania fizycznego, natomiast wśród chłopców odsetek ten wynosił 15%. Okazało się również, że na zajęcia WF-u regularnie uczęszczało prawie ¾ badanych z klas IV-VI, 55% gimnazjalistów oraz tylko 44% uczniów szkół średnich. Respondenci zapytani o możliwość okresowego zwolnienia z WF-u chętnie skorzystaliby z niego w ¼ w gimnazjum, w 1/3 w szkole ponadgimnazjalnej; odpowiedź tę wskazało 14% ankietowanych z klas IV-VI. Zdaniem zdecydowanej większości badanych (ok. 85%) oceny z WF-u powinny być uzależnione od wysiłku uczniów, a nie ich sprawności.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, postawa, edukacja zdrowotna, zdrowie, rozwój fizyczny, uczeń, wiek, nauki o zdrowiu, rozwój motoryczny
TESE descriptors: physical education, attitude, health education, health, physical development, pupil, age, health sciences, motor development
  • Centrum Edukacji Obywatelskiej. (2013). Co uczniowie biorący udział w programie „WF z klasą” sądzą o swoich lekcjach WF-u? Pobrane z http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/wyniki-ankiet-uczniowskich-programu-wf-z-klasa