Tytuł badania: Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk
Data: grudzień 2008
Badacz: Adam Bartoszek, Justyna Kijonka-Niezabitowska, Tomasz Nawrocki

Ja Ślązak, Ja Polak, Ja Europejczyk to badanie terenowe, przeprowadzone na efektywnej próbie 3986 uczniów z wylosowanych 22 powiatów. Badania odbyły się w szkołach gimnazjalnych i średnich woj. śląskiego, w ramach programu Patriotyzm jutra Narodowego Centrum Kultury. Cele projektu badawczego dotyczyły diagnozy postaw patriotycznych śląskiej młodzieży, określenia wymiaru identyfikacji i poczucia dumy z bycia Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem. Wyniki umożliwią wypracowanie przyszłych działań edukacyjno-wychowawczych dla instytucji oświatowych oraz lepszej, skuteczniejszej promocji postaw patriotycznych.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, szkolnictwo średnie pierwszego stopnia, szkolnictwo średnie drugiego stopnia, postawa, wartości obywatelskie, wychowanie obywatelskie, wychowanie społeczne
TESE descriptors: secondary school, lower secondary, upper secondary, attitude, civic values, civics, community studies
  • Ja Ślązak, ja Europejczyk. (bdw.). Pobrane 6 lutego 2014 z http://www.us.edu.pl/badania-socjologiczne-ja-slazak-ja-polak-ja-europejczyk