Tytuł badania: Ja też jestem przedszkolakiem
Data: 2008 – 2009
Badacz: Renata Berent-Mieszczanowicz, Anna Mackiewicz, Daria Mieszczanowicz, Danuta Zalewska

Zasadniczym celem projektu było zmniejszenie nierówności między miastem i wsią w zakresie dostępu do edukacji przedszkolnej, wyrównywanie szans rozwojowych małych dzieci z terenów wiejskich, przy współpracy rodziców i środowiska lokalnego. W ramach projektu utworzono sieć 40 ośrodków edukacji przedszkolnej w województwie warmińsko-mazurskim. W projekcie wzięło udział 646 dzieci w wieku 3-5 lat (w tym 308 dziewczynek i 338 chłopców), wśród których przeprowadzono badania kompetencji: na początku projektu, w połowie jego realizacji i na zakończenie. Jednocześnie powstały miejsca pracy dla 44 nauczycielek; do projektu włączono ponadto rodziców, z których 37 osób wzięło udział w szkoleniach, a 716 w innych działaniach. Dzięki projektowi wzrosły kompetencje zawodowe i osobiste nauczycielek, a do tego odnotowano wzrost poziomu aktywności obywatelskiej w środowiskach lokalnych. Wypracowano także model organizacyjno-merytoryczny działalności ośrodka jako innej formy edukacji przedszkolnej. Dzięki kontaktowi ze specjalistami rodzice mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji wychowawczych.

Deskryptory TESE: edukacja przedszkolna, równość szans, dostępność oświaty, placówka przedszkolna, kompetencje
TESE descriptors: pre-primary education, equal opportunity, access to education, pre-primary institution, competence
  • Berent-Mieszczanowicz, R. (bdw.). Raport. Pobrane 24 czerwca 2014 z http://www.dukrk.cal.pl/articles.php?article_id=76