Tytuł badania: Nowe media w polskiej szkole
Projekt badawczy:
  • Kompetencje cyfrowe nauczycieli i wykorzystanie nowych mediów w szkolnictwie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym – diagnoza
Data: 2013
Badacz: Dominik Batorski, Justyna Jasiewicz, Małgorzata Kisilowska, Mariusz Luterek, Anna Mierzecka-Szczepańska

Badanie dofinansowano w ramach priorytetu Obserwatorium Kultury 2013 ((09074/13/DMP). Przedmiotem badania było wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w pracy szkoły; analizie poddano intensywność korzystania z nowych technologii, cele korzystania z internetu, kompetencje cyfrowe nauczycieli, dyrektorów i bibliotekarzy oraz źródła tych kompetencji, a także opinie badanych na temat wykorzystywania nowych mediów w szkole. W ramach badania przeprowadzono desk research w zakresie artykułów polsko- i angielskojęzycznych, raportów z badań i tekstów z książek z lat 2004-2013, a także sondaż diagnostyczny, którym objęto 800 respondentów z 200 szkół (po cztery osoby z każdej szkoły: dyrektor lub wicedyrektor, dwóch nauczycieli i bibliotekarz szkolny). W badaniu ilościowym wykorzystano trzy wersje ankiety skierowanej do dyrektorów, nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić zadowalający poziom dostępności urządzeń ICT w szkołach, przy czym oczekiwano zmiany proporcji na rzecz sprzętu mobilnego. Szkoły miały dostęp do szerokopasmowego internetu, to znaczy dysponowały stałym łączem, jednak uczniowie nie mieli najczęściej dostępu do WiFi. Szkolny sprzęt komputerowy zamykany był w klasach, z wyjątkiem komputerów udostępnianych w bibliotece szkolnej. Bibliotekarze byli świadomi różnicy między edukacją informatyczną a informacyjną i dostrzegali potrzebę poszerzenia zadań biblioteki o zadania z zakresu edukacji informacyjnej. Wśród zadań, jakie powinna realizować biblioteka, znalazło się edukowanie w zakresie bezpieczeństwa w sieci, wyszukiwania informacji, świadomego korzystania z różnych źródeł internetowych oraz przygotowywania prezentacji multimedialnych. Nauczyciele byli najczęściej zwolennikami wprowadzania nowych technologii w szkołach, ale przy zachowaniu ostrożności i umiaru. Wśród najczęściej wskazywanych obaw związanych z ICT w szkołach znalazł się problem bezpieczeństwa w sieci oraz umiejętnego wyszukiwania właściwych źródeł informacji, kwestia samodzielności pracy uczniów w Internecie oraz poziom kompetencji cyfrowych samych nauczycieli. Nauczyciele wyżej oceniający swoje kompetencje cyfrowe wykazywali lepsze nastawienie do wprowadzania ICT w szkołach. Wśród największych wyzwań stojących przed szkołą zidentyfikowano przede wszystkim słabą komunikację sieciową z rodzicami i uczniami oraz groźbę ograniczenia roli ICT do ilustracji treści przekazywanych nadal w tradycyjny sposób.

Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, Internet, komputer, nasycenie komputerami, nauczanie wspomagane komputerem, korzystanie z Internetu, nauczyciel, dyrektor szkoły, bibliotekarz
TESE descriptors: ICT, Internet, computer, computer penetration, computer-assisted learning, Internet usage, teacher, headteacher, librarian
  • Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. (2013). Nowe media w polskiej szkole. Wyniki badań. Pobrane z http://www.edunews.pl/badania-i-debaty/badania/2481-kompetencje-cyfrowe-uczniow-i-nauczycieli