Tytuł badania: Przezorność emerytalna studentów (na przykładzie wybranych łódzkich uczelni)
Data: czerwiec 2011
Badacz: Dominika Cichońska, Petre Iltchev

Celem badania była m.in. analiza głównych czynników decydujących o wyborze formy oszczędzania na emeryturę. Próbowano także stworzyć klasyfikację studentów ze względu na opisane atrybuty w grupach stosujących różne formy oszczędzania w celu zwiększenia dochodu po przejściu na emeryturę. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Badaniem objęto 200 studentów zdrowia publicznego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Obliczeń dokonano za pomocą oprogramowania firmy SAS Institute On Demand for Academics. 70% respondentów miało małe zaufanie do ZUS-u, instytucji tej ufał co czwarty respondent, a 5% deklarowało wysokie zaufanie. Wobec OFE wysokie zaufanie miało 4% respondentów, 48% – średnie, 47% zaś małe. Żaden student nie miał wysokiego zaufania wobec NFZ, 43% deklarowało średnie zaufanie, 57% zaś niskie. 46% badanych przewidywało, że będą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. W celu zebrania informacji na temat inwestycji emerytalnych 50% badanych zwracało się do doradców inwestycyjnych, 41% do rodziny, 30% do przyjaciół, a 2% samodzielnie podejmowało decyzje na podstawie źródeł internetowych (TIK). Blisko połowa studentów deklarowała, że mogliby oszczędzić 75 zł tygodniowo, 51% jednak uznało to za niemożliwe. 55% studentów nie miało zadłużenia, zadłużenie 12% gospodarstw było w wysokości miesięcznych dochodów, 6% do wysokości trzymiesięcznych dochodów, 4% do wysokości rocznych dochodów, a 6% powyżej rocznych dochodów.

Deskryptory TESE: emerytura, student, postawa, krytycyzm, obszar miejski
TESE descriptors: retirement, student, attitude, critical sense, urban area
  • Cichońska, D. i Iltchev, P. (2011). Przezorność emerytalna studentów (na przykładzie wybranych łódzkich uczelni). Polityka Społeczna, 7(3), 2-4.