Tytuł badania: Poszukiwanie pracy przez absolwentów studiów geograficznych w okresie tranzycji
Data: maj 2011 – luty 2012
Badacz: Danuta Piróg

Badanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym celem pomiaru było zarejestrowanie aspiracji młodzieży wobec przyszłej pracy i planowanych sposobów poszukiwania pracy. Badaniem objęto 1347 respondentów, którzy stanowili 78% wszystkich absolwentów studiów stacjonarnych na geografii w roku akademickim 2010/2011. Do zebrania materiału wykorzystano ankietę. W drugim etapie zastosowano ankietę w wersji elektronicznej; wysłano ją do 597 absolwentów, czyli do wszystkich osób, które w pierwszym etapie badania twierdziły, że tuż po ukończeniu studiów będą szukać pracy. Po ukończeniu studiów pracowało 48,8% absolwentów, a pozostali albo nie pracowali i szukali pracy, albo byli na utrzymaniu innych, albo uczyli się. 36,1% absolwentów deklarowało, że znaleźli pracę dzięki poszukiwaniom ofert w internecie. 20,2% otrzymało pracę dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracodawcą. Nieco mniej skuteczna okazała się pomoc rodziny – wskazało ją 19,7% badanych. 13,7% znalazło pracę dzięki kontaktom koleżeńsko-towarzyskim. Kontakt z pracodawcą jako skuteczny sposób na poszukiwanie pracy wskazało więcej kobiet niż mężczyzn – odpowiednio 23,5% oraz 14,7%. Szukanie ofert w internecie okazało się najbardziej skuteczne dla badanych z Kielc i Torunia (odpowiednio 54% i 48,3%); sposób ten był skuteczny w opinii 16,7% absolwentów z Uniwersytetu Warszawskiego. Okazało się ponadto, że absolwenci mający doświadczenie zawodowe byli bardziej skłonni do bezpośredniego kontaktu z pracodawcą, sięgania po ogłoszenia prasowe oraz wykorzystywania ofert internetowych.

Deskryptory TESE: praca, absolwent, absolwent szkoły wyższej, geografia, student, bezrobocie, rekrutacja pracowników
TESE descriptors: labour, school leaver, graduate, geography, student, unemployment, recruitment
  • Piróg, D. (2013). Poszukiwanie pracy przez absolwentów studiów geograficznych w okresie tranzycji. Polityka Społeczna, 5-6, 8-14.