Tytuł badania: Wykształcenie a długość i jakość życia
Data: [2012]
Badacz: Mirosław Szreder

Przedmiotem analizy jest wpływ wykształcenia na długość i jakość życia. W artykule wykorzystano dane ze źródeł wtórnych, przede wszystkim GUS, Eurostatu, OECD oraz Diagnozy społecznej. Jeśli chodzi o długość życia, okazuje się, że w przypadku trzydziestoletnich mężczyzn będą oni żyli jeszcze: 36,5 roku (osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym), 43,1 roku (osoby z wykształceniem średnim), 48,7 roku (osoby z wykształceniem wyższym). Natomiast w przypadku trzydziestoletnich kobiet ich przeciętna długość dalszego życia wyniesie: 48,6 roku (osoby z wykształceniem podstawowym), 51 lat (osoby z wykształceniem średnim) albo 53,2 roku (osoby z wykształceniem wyższym). W 2010 roku osoby ze stopniem magistra zarabiały średnio 4956 zł, ze stopniem inżyniera albo licencjata 4330 zł, osoby z wykształceniem policealnym 3113 zł, średnim 2882, zasadniczym zawodowym 2563, gimnazjalnym i niższym 2257. W 2012 roku stopa bezrobocia wśród osób z wykształceniem wyższym wyniosła 5,5% z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym 8,5%, średnim ogólnokształcącym 13,5%, zasadniczym zawodowym 12%, gimnazjalnym i niższym 19,9%. Dla porównania – w 2010 odsetki te kształtowały się na następującym poziomie: 4,8%, 8,5%, 13,7%, 11,2% oraz 17,2%. Na podstawie wyników Diagnozy społecznej 2011 stwierdzono, że działania obywatelskie podejmują najczęściej osoby ze stopniem naukowym co najmniej doktora (36,8%), w dalszej kolejności zaś: osoby ze stopniem magistra – 24,9%, ze stopniem licencjata albo inżyniera – 18,3%, z wykształceniem policealnym – 22,6%, średnim zawodowym – 16,8%, średnim ogólnokształcącym – 14,2%, zasadniczym zawodowym – 13,4%, gimnazjalnym – 13,7%, podstawowym – 7,9%.

Deskryptory TESE: społeczeństwo, absolwent szkoły wyższej, absolwent, zdrowie, choroba
TESE descriptors: society, graduate, school leaver, health, illness
  • Szreder, M. (2013). Wykształcenie a długość i jakość życia. Polityka Społeczna, 7, 1-5.