Tytuł badania: Przezwiska uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Działdowie. Analiza formalna i znaczeniowa
Data: 2011
Badacz: Katarzyna Burchacka

Materiał poddany analizie zebrano w ramach ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Działdowie. Uczniów poproszono w kwestionariuszach o podanie przezwiska, imienia, nazwiska, płci oraz o wyjaśnienie genezy przezwiska. Zebrano 320 haseł. Motywację przezwisk ustalono według deklaracji samych uczniów oraz własnej wiedzy. Przezwiska podzielono na motywowane onimicznie i apelatywnie. Przezwiska onimiczne utworzono od innych nazw własnych, charakterystycznych dla nosiciela przezwiska. Nazwy z tej grupy mogą powstawać w różnorodny sposób, np. w wyniku modyfikacji znaczeniowej i przekształcenia nazwiska, imienia, narodowości, miejsca pochodzenia, a także na skutek skojarzenia przezwanej osoby z bohaterem literackim, filmowym, postacią ze świata nauki, polityki i sportu. Wśród przezwisk powstałych na skutek skojarzenia z postacią filmową, historyczną, ze świata sportu albo literacką wyróżniono następujące: Jordan (bo przezwany gra w koszykówkę jak Michael Jordan), Marian (bo jest podobny do bohatera serialu Świat według Kiepskich), Napoleon (bo interesuje się postacią Napoleona), Pershing (bo śmieje się jak piesek o tym samym imieniu z bajki Łap gołębia), Rambo (bo jest wysoki i umięśniony jak bohater filmu). W materiale onimicznym znalazły się także takie przezwiska, których motywacji uczniowie nie potrafili uzasadnić, choć ich znaczenie było jasne, np. Balas, Barney, Burger King, Fasola, Ge-er-ka, Gej, Gucio, Krowiak, Luki, Młody, Obrzydlak, Zombie, Żelka. Do pozbawionych znaczenia i nieumotywowanych zaliczono następujące: Gabon, Gimbo, Gromak, Pento, Semi, Warwik.

Autorskie słowa kluczowe: przezwiska, antroponimy, motywacja semantyczna
Author's Keywords: nicknames, anthroponyms, semantic motivation
Deskryptory TESE: młodzież, relacje interpersonalne, relacje międzygrupowe, szkoła, komunikacja werbalna
TESE descriptors: youth, interpersonal relations, intergroup relations, school, verbal communication
  • Burchacka, K. (2012). Przezwiska uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Działdowie. Analiza formalna i znaczeniowa. Prace Językoznawcze, XIV, 31-41.