Tytuł badania: Stygmatyzacja społeczna czy akceptacja?
Data: luty 2005
Badacz: Remigiusz J. Kijak

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na pytanie: Jaki jest stosunek studentów studiów zaocznych do osób niepełnosprawnych? Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. Badaniem objęto 130 osób (31% stanowili mężczyźni, 69% kobiety) studiujących w trybie zaocznym na kierunkach pedagogicznych Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. W większości respondenci nie mieli kontaktu z osobami niepełnosprawnymi (65%). 43,8% ankietowanych mieszkało w dużych miastach, 36,9% w małych miastach, a na wsi – około 19,3%. Według 65% ankietowanych większość ludzi dobrze odnosi się do inwalidów, przeciwnego zdania było 30% respondentów. Zgromadzony materiał pozwolił wykazać również, że 85% studentów charakteryzowała postawa akceptująca, natomiast postawę separacyjną prezentowało 5,0% badanych. Okazało się ponadto, że kobiety (83,3%) częściej niż mężczyźni (70,0%) pozwalają na kontakt z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w miejscu pracy. Jednocześnie odnotowano, że więcej mężczyzn (95,0%) niż kobiet (90,0%) było pozytywnie ustosunkowanych do możliwości wspólnego zamieszkania z osobami niepełnosprawnymi w jednym osiedlu, domu. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono również zależność istotną statystycznie między miejscem zamieszkania a postawą wobec osób niepełnosprawnych. Ujawniono, że osoby mieszkające w dużym mieście (94,7%) częściej niż osoby z małych miast (89,6%) i wsi (88,0%) deklarowały chęć nawiązania relacji koleżeńskich z osobami z niepełnosprawnością.

Deskryptory TESE: postawa, student, osoby niepełnosprawne, relacje interpersonalne, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: attitude, student, people with disabilities, interpersonal relations, behaviour, social behaviour
  • Kijak, R.J. (2007). Stygmatyzacja społeczna czy akceptacja? Wyniki badań. Niepełnosprawność i Rehabilitacja, 1, 3-24.