Tytuł badania: Studiowanie zdrowia publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym a zachowania zdrowotne studentów
Data: luty 2011 – marzec 2011
Badacz: Joanna Bogusz, Martyna Giedrojć, Karol Kobyliński, Beata Tyszko, Aleksander Zarzeka

Głównym celem badania była weryfikacja zachowań zdrowotnych i stylu życia studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). W badaniu uczestniczyli studenci zdrowia publicznego. Łącznie przebadano 246 studentów (87% kobiet, 13% mężczyzn). Badanie opierało się na technice ankiety papierowej. Dane opracowano za pomocą programu statystycznego Statistica 9.1. Wyniki badania pokazały odsetek osób, które nigdy nie miały styczności z paleniem papierosów czy zażywaniem narkotyków. 71% respondentów odpowiedziało, że nigdy nie paliło papierosów, natomiast 80% ankietowanych nigdy nie sięgało po narkotyki ani dopalacze. Wyniki badania potwierdziły, że większość badanych odznaczała się pozytywnymi wzorcami zachowań prozdrowotnych także w odniesieniu do stosowania diety, utrzymywania kontaktów seksualnych oraz dbania o odpowiednią długość snu. Wyżej wymienione aspekty są świadectwem wysokiej świadomości zdrowotnej studentów, która rośnie proporcjonalnie do wieku badanych.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, zdrowie publiczne, zachowania zdrowotne
Author's Keywords: students, public health, healthy behaviours
Deskryptory TESE: zdrowie, studia wyższe, zachowania, student, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: health, higher education course, behaviour, student, health education
  • Kobyliński, K., Zarzeka, A., Tyszko, B., Giedrojć, M. i Bogusz, J. (2011). Studiowanie zdrowia publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym a zachowania zdrowotne studentów. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 4, 420-424.