Tytuł badania: Między rezygnacją a kreatywnością. Nowy portret młodego pokolenia
Data: [2010]
Badacz: Bożena Majerek

Analizę przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jaka jest polska współczesna młodzież? W jakim zakresie formułowane przez młodzież plany, dążenia i aspiracje życiowe można uznać za nowe i kreatywne? Jak przedstawia się kondycja psychiczna młodego pokolenia Polaków? Do analizy wykorzystano dane opublikowane w 2009 roku przez Centrum Badań Opinii Społecznej. Próbę badawczą stanowiła młodzież w wieku od 18 do 19 lat, uczęszczająca do ostatnich klas wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych (dobór miał charakter losowy i obejmował wszystkie rejony Polski). W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że w celach i dążeniach życiowych badanej młodzieży dominowało prorodzinne nastawienie (miłość, przyjaźń oraz udane życie rodzinne zajęły pierwsze i drugie miejsce w hierarchii najważniejszych celów ankietowanych). Coraz mniej respondentów dążyło do realizacji własnych marzeń i zainteresowań, z kolei coraz więcej do spokojnego życia, bez konfliktów i kłopotów (odnotowano wzrost o 2% w okresie 2003-2008). 88% badanych planuje założyć w przyszłości rodzinę i mieć dzieci (4% osób zamierza żyć samotnie, a 7% planuje bezdzietne małżeństwo). Dodatkowo zaobserwowano wzrost chęci uzyskania wyższego wykształcenia (w 1990 – 25% badanych, w 2008 – 69%). Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono również, że rośnie liczba młodzieży, która w przyszłości przewiduje założenie własnej firmy lub podjęcie pracy w prywatnym przedsiębiorstwie. Według 75% osób ich pokolenie ma szansę na lepsze życie niż pokolenie ich rodziców. Zanotowano wzrost sympatii wobec nauczycieli oraz szkoły (m.in. 40% badanej młodzieży potwierdziło możliwość otwartej dyskusji z pedagogami o problemach oraz oceniło zachowanie nauczycieli jako „fair” w stosunku do uczniów).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, cele, aspiracje i plany życiowe, kreatywny styl życia, kondycja psychiczna
Author's Keywords: adolescents, goals, aspirations and life plans, creative life style, mental condition
Deskryptory TESE: młodzież, postawa, zachowania, planowanie, planowanie edukacji, zachowania społeczne, kariera szkolna, kariera zawodowa
TESE descriptors: youth, attitude, behaviour, planning, educational planning, social behaviour, school career, career
  • Majerek, B. (2011). Między rezygnacją a kreatywnością. Nowy portret młodego pokolenia. Pedagogika Społeczna, 1, 125-138.