Tytuł badania: Obywatelska aktywność młodzieży w środowisku lokalnym
Data: 2001 – 2002
Badacz: Elżbieta Ozga

Przedmiot badania stanowiło przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w ramach ról obywatelskich. Badaniem objęto 443 studentów krakowskich z publicznych szkół wyższych, których poproszono o wypełnienie ankiety. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi wykazano, że w sytuacji podjęcia przez gminę niekorzystnej dla mieszkańców decyzji 85,5% badanych zadeklarowało podjęcie działań. Najczęściej wskazywanym rodzajem aktywności było podpisanie się pod listem protestacyjnym do władz (64%). Negocjacje z przedstawicielami instytucji podjąłby co czwarty respondent (24,8%), jednocześnie stwierdzono, że niemal taki sam odsetek studentów zdecydowałby się na wiec protestacyjny (24,6%). W dalszej kolejności wskazywano m.in. takie działania jak: skierowanie osobistej petycji do władz (21,7%), napisanie we własnymi imieniu listu do prasy (21,4%) czy osobistą interwencję u władz lokalnych (18,3%). Bierne zachowanie zadeklarowało nieco ponad 13% ankietowanych. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono również, że w momencie przeprowadzanego badania wśród studentów odsetek osób należących do przynajmniej jednej organizacji pozarządowej wynosił 32,1% (przy czym 37,2% stanowili studenci pierwszego roku i 26,8% studenci czwartego roku). Okazało się również, że 21,2% badanych podejmowało już wcześniej wspomniane wyżej działania – respondenci najczęściej podpisywali się pod listami protestacyjnymi (51,1%) oraz uczestniczyli w wiecu protestacyjnym (24,5%).

Deskryptory TESE: wychowanie obywatelskie, student, życie studenckie, zachowania, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: civics, student, student life, behaviour, social behaviour, attitude
  • Ozga, E. (2007). Obywatelska aktywność młodzieży w środowisku lokalnym. Pedagogika Społeczna, 4, 109-121.