Tytuł badania: Praca i dochody studentów
Data: 2008 – 2009
Badacz: Wojciech Jarecki

Badanie przeprowadzono z rozdzieleniem na okres wakacyjny i rok akademicki. Badaniem objęto studentów piątego roku studiów ekonomicznych (N = 400) z czterech kierunków: ekonomii, zarządzania i marketingu, finansów i bankowości oraz informatyki i ekonometrii. Stwierdzono znaczące różnice w dochodach wśród studentów z różnych kierunków studiów. Studenci finansów i bankowości w okresie wakacyjnym deklarowali średni dochód od 816 zł netto, a studenci zarządzania i marketingu od 1776 zł. Dochody z własnej pracy w przeliczeniu na wszystkich badanych wynosiły w wakacje od 314 zł (finanse i bankowość) do 1366 zł (zarządzanie i marketing), a w roku akademickim odpowiednio: od 163 zł do 912 zł. Największe średnie wsparcie od rodziców w okresie wakacyjnym otrzymywali studenci finansów i bankowości – 281 zł, najmniejsze – informatyki i ekonometrii: 61 zł. Okazało się, że najniższe stypendia otrzymywali studenci zarządzania i marketingu – 49 zł, a także informatyki – 74 zł, najwyższe zaś studenci finansów i bankowości – 166 zł. Dochody studentów szczecińskich porównano z dochodami studentów z Niemiec (Kirchner, 2007). Studenci z Niemiec średnio największe wsparcie otrzymywali od rodziców (51%), w dalszej kolejności były to: stypendium (27%), własna praca (13%) i inne (95). Wśród studentów informatyki i ekonometrii najmniejsze wsparcie pochodziło od rodziców (26%); dochody studenci ci czerpali z własnej pracy – 64% (podobnie studenci zarządzania i marketingu). Najrzadziej – jak się okazało – pracowali studenci finansów i bankowości – wynagrodzenie z pracy własnej stanowiło 21% ich dochodu.

Deskryptory TESE: ekonomia, stypendium, wsparcie finansowe, rodzice, praca, Niemcy
TESE descriptors: economics, education grant, financial support, parents, labour, Germany
  • Jarecki, W. (2010). Praca i dochody studentów. Polityka Społeczna, 1, 21-25.