Tytuł badania: Stan opieki logopedycznej nad dziećmi z rozszczepami podniebienia i/lub wargi na terenie województwa pomorskiego i okolic
Data: 2009 – 2010
Badacz: Agnieszka Banaszkiewicz

Przedmiot badania stanowiła diagnoza sytuacji opieki logopedycznej nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki mieszkającymi na terenie województwa pomorskiego i okolic. Badaniem ankietowym objęto 102 osoby w wieku od roku i trzech miesięcy do 30 lat (w tym 53 osoby płci żeńskiej oraz 49 – płci męskiej). 25 respondentów pochodziło z dużych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców), 22 – z miast średnich (od 30 do 100 tys. mieszkańców), 22 – z małych miast (poniżej 30 tys. mieszkańców), a 33 mieszkało na wsi. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że pierwsze badanie logopedyczne najczęściej następowało u dzieci w wieku trzech lat. Okazało się jednak, że niewiele mniejszy procent respondentów wskazał również wiek sześciu lat (17%). Miejscem pierwszego badania logopedycznego najczęściej była poradnia psychologiczno-pedagogiczna (45%), w dalszej kolejności szkoła (15%), poradnie przyszpitalne (14%), przedszkola (7%), przychodnie i ośrodki zdrowia (6%), ośrodki wczesnej interwencji i poradnie specjalistyczne (5%) oraz gabinety prywatne (4%). Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono, że stan opieki nad dziećmi z rozszczepami podniebienia i/lub wargi w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim nie jest zadowalający. Zwrócono ponadto uwagę na konieczność podniesienia jakości kształcenia logopedów w zakresie palatolalii.

Deskryptory TESE: logopedia, dziecko, rozwój dziecka, umiejętności komunikowania się, umiejętność mówienia, opieka zdrowotna
TESE descriptors: speech therapy, child, child development, communicative competences, oral skills, health care
  • Banaszkiewicz, A. (2011). Stan opieki logopedycznej nad dziećmi z rozszczepami podniebienia i/lub wargi na terenie województwa pomorskiego i okolic. Forum Logopedyczne, 19, 53-57.