Tytuł badania: Gry planszowe jako narzędzie wspomagania rozwoju wczesnych kompetencji matematycznych
Data: [2013]
Badacz: Krzysztof Cipora, Monika Szczygieł

Przegląd badań dotyczył gier planszowych jako narzędzia wspomagania rozwoju kompetencji matematycznych; koncentrował się w szczególności na próbach określenia skuteczności wczesnych interwencji w przypadku trudności w uczeniu się matematyki z wykorzystaniem gier planszowych. Wśród zreferowanych badań znalazły się następujące pozycje: eksperymenty Romani i Siegler (2008, 2011), badanie Whyte’a i Bulla (2008) oraz najnowsze eksperymenty Romani, Siegler i Hitti (2012). Badania te zrealizowano wśród dzieci w wieku 4-5 lat o różnym statusie społeczno-ekonomicznym. Wykorzystano liniowe gry planszowe z liczbami, gry planszowe z kolorowymi polami bez liczb, gry poświęcone szacowaniu liczebności zbiorów, gry prowadzone w grupie 2-3 dzieci pod nadzorem eksperymentatora lub przedszkolnego pracownika centrum opieki dziennej oraz inne aktywności związane z liczbami. We wszystkich badaniach uwzględniono również zadania mierzące efektywność interwencji, które zwykle przyjmowały postać 3-4 sesji po mniej więcej 20 minut. We wszystkich eksperymentach uzyskano istotną poprawę umiejętności matematycznych dzieci. Przegląd zakończono uznaniem zasadności przeprowadzenia badań nad skutecznością gier planszowych na polskim gruncie, na przykład z wykorzystaniem gry opracowanej przez autorów Kurczak i Królik na prostej.

Autorskie słowa kluczowe: psychologia, gry planszowe, interwencja, kompetencje matematyczne, podstawy matematyki, poznanie matematyczne, zmysł numeryczny
Deskryptory TESE: gra dydaktyczna, rozwój dziecka, kompetencje, matematyka, metodyka, psychologia
TESE descriptors: educational game, child development, competence, mathematics, learning theory, psychology
  • Cipora, K. i Szczygieł, M. (2013). Gry planszowe jako narzędzie wspomagania rozwoju wczesnych kompetencji matematycznych. Edukacja, 3, 60-75.