Tytuł badania: Percepcja postaw rodzicielskich a osobowy wzrost po traumie u dzieci i młodzieży – ofiar wypadków drogowych
Data: [2012]
Badacz: Nina Ogińska-Bulik, Magdalena Zadworna-Cieślak

Sformułowano następujące pytania badawcze: Czy u dzieci i młodzieży, którzy byli ofiarą wypadku drogowego, występują pozytywne zmiany składające się na wzrost po traumie? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy istnieje i na czym polega związek postrzeganych przez badanych postaw rodzicielskich a występowaniem pozytywnych zmian po traumie? W badaniu wzięło udział 72 uczniów w wieku od 10 do 17 lat; wszyscy badani byli ofiarami wypadków drogowych i doznali różnego rodzaju obrażeń ciała. Przeanalizowano dane 69 osób, w tym 35 chłopców i 34 dziewczynek. Do zebrania materiału wykorzystano Skalę Postaw Rodzicielskich oraz Kwestionariusz Osobowego Wzrostu. Na podstawie wyników badania zauważono u badanych przeciętne nasilenie osobowego wzrostu, nieco niższe niż w badaniach normalizacyjnych. Wśród respondentów po 40,1% prezentowało niski i przeciętny poziom osobowego wzrostu po traumie, a 18,8% charakteryzowało się wysokim nasileniem pozytywnych zmian. Nie stwierdzono wpływu płci na nasilenie wzrostu osobowego; nie zauważono także związku wieku i czasu, który upłynął od wypadku, z nasileniem wzrostu osobowego. Potwierdzono związek postaw negatywnych wychowawczo prezentowanych przez rodziców z symptomami wzrostu po traumie.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, młodzież, wzrost po traumie, postawy rodzicielskie
Author's Keywords: children, adolescents, posttraumatic (personal) growth, parental attitudes
Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, relacja dorosły – dziecko, osobowość, opieka nad młodzieżą, uczestnictwo rodziców, kompetencje społeczne
TESE descriptors: parents, family, adult-child relation, personality, youth protection, parent participation, social competences
  • Ogińska-Bulik, N. i Zadworna-Cieślak, M. (2013). Percepcja postaw rodzicielskich a osobowy wzrost po traumie u dzieci i młodzieży – ofiar wypadków drogowych. Psychologia Rozwojowa, 1, 57-68.