Tytuł badania: Kto oczekuje sukcesu, a kto obawia się niepowodzenia na rynku pracy? Psychologiczna charakterystyka młodzieży oceniającej swoje szanse powodzenia zawodowego
Data: kwiecień 2004
Badacz: Maryla Goszczyńska, Sabina Kołodziej

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Czy osoby przewidujące sukces zawodowy (optymistycznie oceniające swoje szanse znalezienia pracy) w porównaniu z osobami przewidującymi porażkę różnią się pod względem następujących właściwości psychologicznych (m.in. skłonności do podejmowania ryzyka czy preferowania zachowań przedsiębiorczych)? Czy rodzaj kierunku studiów ma wpływ na ocenę szans powodzenia w znalezieniu pracy? Czy płeć odgrywa istotną rolę w ocenianiu własnych szans znalezienia pracy? Czy istnieje różnica pomiędzy ocenami kobiet i mężczyzn w tym zakresie? Do zebrania materiału badawczego wykorzystano m.in. Test Zachowań Ryzykownych (TZR) R. Studenskiego, kwestionariusz Radzenie sobie w sytuacjach zadaniowych autorstwa S. Kołodziej oraz kwestionariusz G. Katony (do określenia wskaźnika poziomu optymizmu). Próbę badawczą stanowiło 138 studentów (90 kobiet i 48 mężczyzn) studiujących na trzech różnych typach uczelni: pedagogicznej, medycznej oraz rolniczej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że przewidywanie sukcesu na rynku pracy istotnie wiąże się z poziomem optymizmu (zarówno w odniesieniu do oceny indywidualnego położenia jednostki, jak i percepcji sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju). Zgromadzony materiał pozwolił ustalić również, że respondenci przewidujący powodzenie w poszukiwaniu zatrudnienia w wyuczonej specjalizacji wyróżniają się wyższą skłonnością do ryzyka niż osoby zakładające problemy w znalezieniu pracy zgodnej z kwalifikacjami. Dodatkowo okazało się, że mężczyźni wyżej od kobiet oceniali szanse znalezienia pracy, cechował ich także wyższy poziom optymizmu oraz skłonności do ryzyka.

Deskryptory TESE: rynek pracy, młodzież, planowanie, przebieg kariery zawodowej, ocenianie
TESE descriptors: labour market, youth, planning, career advancement, marking
  • Goszczyńska, M. i Kołodziej, S. (2006). Kto oczekuje sukcesu, a kto obawia się niepowodzenia na rynku pracy? Psychologiczna charakterystyka młodzieży oceniającej swoje szanse powodzenia zawodowego. Ruch Pedagogiczny, 5-6, 29-43.